Dnes sa mi podarilo dostať sa do nabitého programu mladého boxeristu, ktorý popri každodenných tvrdých tréningoch a reprezentovaní exceluje aj na vysokej škole. Patrik Rajcsányi, osemnásobný majster Slovenska, reprezentant Slovenskej republiky, víťaz viacerých medzinárodných turnajov, viacnásobný účastník MS a ME vám v tomto rozhovore povie viac o sebe a o svojich zážitkoch.

Odkedy boxuješ?
Boxujem od ôsmich rokov. Začínal som doma, v Zlatých Klasoch, kde ma vychoval tréner Tibor Pőcz. Po ukončení základnej školy si ma všimol nitriansky boxklub na čele s Ing. Tiborom Hlavačkom a Mgr. Pavlom Hlavačkom. Po troch rokoch som prestúpil do Galanty k známemu profesionálnemu boxeristovi Tomimu Kidovi Kovácsovi. Toto obdobie mi dalo veľmi veľa, nielen čo sa týka boxu, ale aj skúseností do života… Najnovšie už týždeň pôsobím v ŠKB v Komárne, kde navštevujem aj univerzitu. (Podrobnosti o prestupe a ďalšej budúcnosti si budete môcť prečítať v priebehu nasledujúcich dní, pozn. autora)

Prečo si sa boxu začal venovať?
Otec mal kamaráta, ktorého syn tiež boxoval, ten kamarát mu navrhol, aby som skúsil navštíviť jeden tréning. Tak ja som na ten tréning išiel a odvtedy som žiadny ďalší nevynechal… Teda okrem choroby 🙂 Treba vedieť, že ja som predtým hrával futbal, a tam keď sme vyhrali, tak vyhral vlastne celý tím, ale v boxe keď vyhrám, tak patrí celá česť len mne, preto viac uznávam individuálne športy.

Už si dosiahol nejeden úspech; čo je pre teba ten najväčší?
Keď sa ma pýtajú túto otázku, a ja začnem tým, že som osemnásobný majster Slovenska, tak počujem vždy iba veľké “wau” 😉 Na začiatku som podobne reagoval aj ja, ale dnes ma už tieto úspechy posunuli ďalej a očakávam od seba vždy viac a viac. Tie najvýznamnejšie úspechy boli už spomenuté na začiatku, ale pre mňa bolo najväčším úspechom v kariére tretie miesto na Memoriale Istvána Bocskai-a v maďarskom Debrecíne, kde som najprv porazil čínskeho reprezentanta, a potom som dosiahol historický úspech Slovenska za posledných 20 rokov, keď som porazil ruského reprezentanta Alexandra Ivanova 15:11. Tak som sa tešil, že keď mi zdvihli ruku, tak som od radosti spadol na kolená. (Patrikove úspechy nájdete aj TU.)

WP_Patrik2

Zdroj: Patrik Rajcsányi

Ako by si popísal pocity tesne pred zápasom?
To je veľmi ťažké popísať, lebo to treba prežiť. Adrenalín mám v sebe už od zobudenia. Celý deň sa sústredím len na súpera a hodinu pred zápasom sa už s nikým nestretávam, len s trénerom. Úplne si musím vyčistiť hlavu a v hlave mi už dopredu prebieha celý zápas. Nemyslím na výsledok zápasu, len na to, čo budem v ringu robiť. Cez zápas počúvam len svojho trénera a svojho otca. Viacerí sa ma pýtajú, či pred zápasom nemám strach… Mám strach pred zápasom, ale nebojím sa úderov, ale či budem vedieť zo seba vydať maximum!

Kto je tvoj vzor? Alebo s kým by si sa rád stretol v ringu?
Mojim vzorom v živote je môj otec, ktorý ma už od malička vo všetkom podporuje, a ktorému môžem za veľmi veľa ďakovať, lebo vždy pri mne stojí! Treba vedieť, že ovládam viacero boxeristických štýlov a v každom mám jeden vzor. Veľmi sa mi páči kubánska reprezentácia, najmä však Rosniel Iglesias Sotolongo, preto mám aj na fanpage meno Patrik “Cuba” Rajcsányi 🙂

WP_Patrik3

Zdroj: Patrik Rajcsányi

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
Mojim najväčším snom je dostať sa na olympiádu. Najbližšia olympiáda bude v roku 2016 v Rio de Janeiro, kde by som už veľmi chcel reprezentovať našu krajinu. Po olympiáde by som chcel skúsiť aj profesionálny box a aj tam dosiahnuť čo sa len bude dať. Ďalej by som chcel spraviť čo najviac vysokých škôl, naučiť sa čím viac jazykov, aby som mal základy, na ktoré stavať. Chcem precestovať celý svet a dokázať nielen rodnej dedine a Slovensku, ale aj celému svetu, že aj z ničoho sa dá spraviť zázrak 😉

Predstav si, že by si neboxoval, akému inému športu by si sa venoval?
Niečo iné by som si pre seba nevedel predstaviť, jedine box, box, box 😀 Ale keď sa už pýtaš, tak asi tenis.

WP_Patrik4

Zdroj: Patrik Rajcsányi

Ako berieš medialitu (Teleráno, noviny a pod.)? Neprekáža ti to? Alebo sa ti to páči?
Zo začiatku sa mi veľmi páčilo, že som bol každý mesiac v telke a v novinách, ale teraz som už prišiel na to, že ak chcem byť ešte lepší a dosiahnuť svoje sny, byť v médiách mi nebude stačiť, na to musím sám prejsť peklom a makať, makať a makať.

Čo by si odkázal niekomu, kto ešte len začína, alebo rozmýšľa, že začne boxovať?
To je veľmi dobrá otázka, lebo teraz som sa začal venovať tréningom z druhej strany, teda ja som trénerom skupiny dievčat. Hneď na začiatku som im povedal, že ak chcú niečo dosiahnuť, tak najprv musia prekonať samé seba, musia si urobiť poriadok v hlave a musia si uvedomiť, že ich čaká veľmi dlhá cesta, ale ak sa dostanú na jej koniec, budú spokojné so sebou a budú na seba hrdé, že dokončili to, čo začali. A mladým boxeristom vždy poviem to, že nemusia byť smutní, keď sa im niečo nepodarí, čas ukáže všetko. To mi vždy od malička hovorili otec a výchovný tréner Tibor Pőcz.

WP_Patrik 1

Zdroj: Patrik Rajcsányi

Čo je to, čo máš najradšej na tom, čo robíš?
Najradšej mám vždy výsledok, keď ti zdvihnú ruku do vzduch a vtedy si uvedomujem, že to je odmena za tie tvrdo odmakané minúty v telocvični!

Za zaujímavý rozhovor Patrikovi veľmi pekne ďakujem! Rovnako aj za čas, ktorý si našiel. Ako bolo uvedené už v rozhovore, nasledovať budú aj ďalšie články a rozhovory, v ktorých budeme Patrikovu cestu sledovať aj naďalej. Držíme ti päste, aby sa ti darilo.

Ak chcete vedieť viac, prípadne chcete vyjadriť svoju podporu, tak neváhajte a kliknite na Patrikovu fanpage stránku na Facebooku, ktorú nájdete TU. Nezabúdajte ani na facebookovskú stránku Slovensko zajtra, kde nájdete všetky aktuality… a omnoho viac! 🙂

One thought on “Patrik Rajcsányi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s