Aj naďalej zostaneme pri športe, ALE dnes budeme športovať našou hlavou 😉 Predstavím vám človeka, ktorý reprezentuje Slovensko vo veľmi zaujímavej disciplíne. Že ste ešte nikdy nepočuli o Majstrovstvách sveta v sudoku a logických úlohách? Tak práve o nich (a o sebe) vám, humorným spôsobom sebe vlastným, v dnešnom rozhovore porozpráva Matúš Demiger!

Na úvod sa nám, Matúš, trochu predstav.
Som 21-ročný študent žurnalistiky na UK v Bratislave, ktorý si chtiac-nechtiac vzal na rok voľno, pretože si nevšimol, že jeho bakalárska práca má rozsah takmer o polovicu menší ako je žiaduce. Pochádzam zo Zlatých Moraviec, študoval som na Gymnáziu Janka Kráľa so zameraním na ekológiu a cudzie jazyky.

Už od mlada ma lákali knihy, najmä encyklopédie o prírode, okrem toho aj mapy, či atlasy. Tak sa na mňa nalepilo množstvo slovíčok a od toho už nebolo ďaleko k vedomostným kvízom a krížovkám, ktoré ma tiež celkom bavili. Keď som mal asi trinásť rokov, tak mojich rodičov nahovorila rodinná známa, aby som skúsil prísť na stretnutie krížovkárskeho krúžku Zelenáči. O pár týždňov som už bol na prvej súťaži v Prievidzi, kde som skončil v krížovkách úplne posledný, ale v hlavolamoch som prekvapil všetkých, aj sám seba a bolo z toho solídne siedme miesto. Možno aj tento relatívny úspech prispel k tomu, že som neodišiel znechutený a chcel prísť aj nabudúce.

V čom teda konkrétne reprezentuješ Slovensko?
Reprezentujem Slovensko na Majstrovstvách sveta v riešení sudoku a logických úloh. Jedná sa o dve samostatné akcie, ktoré zastrešuje World Puzzle Federation. Okrem súťaže jednotlivcov prebieha zároveň aj tímová súťaž, kde v oficiálnom tíme figurujú 4 riešitelia.

Na svojich prvých majstrovstvách v logike som bol v roku 2008 v bieloruskom Minsku a odvtedy som nechýbal ani raz. V sudoku som reprezentoval zatiaľ trikrát, prvý raz vo Filadelfii v roku 2010. Najlepším výsledkom z majstrovstiev sveta je moje 27. miesto z hlavolamov a 28. miesto v sudoku, pričom obe som dosiahol vlani v chorvátskej Kraljevici. V tímovej súťaži už dlhé roky poškuľujeme po medailovom umiestnení, ale vždy nám k tomu kúsok chýba, v roku 2011 sme v Maďarsku skončili štvrtí, vlani v Chorvátsku piaty.

WP_Matúš (3)

Zdroj: Matúš Demiger

Niektoré z úspechov si už spomenul, zúčastňuješ sa však aj iných podujatí, ako sa ti darí na týchto? Aký bol tvoj najväčší úspech?
Ťažko povedať, čo je mojím najväčším úspechom. Mám zopár titulov majstra Slovenska v súťaži tímov, bol som trikrát strieborný na MSR jednotlivcov v logike, umiestnenia na Majstrovstvách sveta som už spomínal. Tiež som sa dostal do finále viedenského Sudokuday, ktorého sa zúčastnilo vyše 1000 súťažiacich z celého Rakúska. Na veľkom čínskom turnaji BIST 2012 (Beijing International Sudoku Tournament) som len tesne nepostúpil do finále medzi najlepších 10. Ale najviac si zrejme vážim spomínané štvrté miesto z Majstrovstiev sveta v kategórii tímov. Je pozoruhodné, že aj taká malá krajina ako Slovensko dokáže konkurovať svetovým veľmociam Nemecku, USA, Japonsku, Maďarsku, či Českej republike. Okrem toho si uvedomujem, že ako tím máme väčšiu šancu na úspech, ako keby som sa chcel presadiť iba medzi jednotlivcami.

Ty však logické hádanky nielen lúštiš, ale ich aj tvoríš, je to tak?
V roku 2012 sme vo trojici pripravili Majstrovstvá Slovenska v sudoku, čo bolo veľmi netradičnou, ale o to cennejšou skúsenosťou. Tento rok som bol jedným z dvoch autorov na Majstrovstvách Česka v sudoku. Pred pár rokmi som bol jedným z autorov, ktorí tvorili úlohy na Majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnili v Žiline. To o sebe nemôže povedať úplne každý 🙂

WP_Matúš (4)

Zdroj: Matúš Demiger

Nesúťažíš v každodennej disciplíne, stretol si sa už aj s nepochopením?
Mnohí ľudia si nevedia predstaviť, čo súťažné lúštenie sudoku alebo krížoviek vlastne znamená. Pýtajú sa, či máme pred sebou na stoloch niekoľko sudoku a predbiehame sa, kto bude prvý. Je to síce trochu skreslená predstava, ale väčšinou iba prikývnem, lebo tak to znie celkom akčne a zábavne. V skutočnosti dostane každý riešiteľ hárok, kde je niekoľko sudoku, okrem klasického aj mnohé iné varianty, ku každému je napísané presné zadanie a má pridelený príslušný počet bodov. Určí sa nejaký súťažný limit a po jeho uplynutí sa každému riešenia opravia a pridelí sa mu daný počet bodov. V krížovkách sa zase rátajú chyby, takže vyhráva ten, pri koho mene svieti najmenší počet chýb.

V krížovkách sa z logických dôvodov na žiadne majstrovstvá sveta postúpiť nedá, ale v kategórii hlavolamov a sudoku nominuje Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov každoročne dva štvorčlenné tímy, ktoré bojujú o popredné umiestnenia na majstrovstvách sveta.

Ale aby som odpovedal na pôvodnú otázku, tak bežná predstava ľudí je taká, že ten, čo lúšti sudoku musí byť matematický génius. Nie je to úplne pravda, aj keď mnohí súťažiaci si pred sudoku prešli práve matematickými olympiádami, a tak majú celkom prirodzene navrch, keď sa na súťaži objaví úloha, kde treba oprášiť aj počítacie schopnosti, ktoré nie sú práve mojou najsilnejšou stránkou. Keby som vedel, že ich ešte na staré kolená využijem, tak by som iste dával na matematike väčší pozor. Aj tak si myslím, že sudoku je viac o všímavosti a kombinovaní, než o počítaní, preto ešte stále ľuďom vysvetľujem, že naozaj matematický génius nie som.

Súťažil si už aj v TV (napr. Duel na RTVS), aký je rozdiel súťažiť na majstrovstvách a v TV, mal si väčší stres? Mávaš vôbec stres?
Stres je mojim veľkým nepriateľom, pokazil som už množstvo súťaží tým, že som si v tom chvate nevšimol nejaké nevyplnené políčko v sudoku a nechal som ho prázdne, čím som prišiel o všetky body za inak kompletne vyriešenú úlohu. A takýchto preklepov sa mi stáva naozaj veľa, možno preto, že sa priveľmi sústredím na to, aby som chybu neurobil. Ktovie, aké výsledky by som dosahoval, keby som sa vedel správne koncentrovať a nepodliehať stresu. V televízii je to celkom iné, určite za to vďačím aj skúsenostiam zo školy, preto nemávam veľký problém pred televíznou kamerou zareagovať ako treba. Iste, moje skúsenosti s televíznou obrazovkou sú celkom chabé, ale práve v spomínanom Duely mi určite pomohlo to, že som sa nedosypal a dokázal som súpera predbehnúť, hoci viedol aj o niekoľko stoviek eur.

WP_Matúš (2)

Zdroj: Matúš Demiger

Čo plánuješ do budúcnosti?
V najbližšej dobe (začiatkom októbra) sa chystám opäť do Pekingu, kde sa budú konať 22. majstrovstvá sveta v logických úlohách a zároveň aj 8. majstrovstvá sveta v sudoku. Bol by som veľmi rád, ak by sa nám konečne podarilo zlomiť medailové prekliatie v tímovej súťaži. Medzi jednotlivcami by som sa nebránil pozícii v najlepšej dvadsiatke, ktorá sa mi tiež ešte stále vyhýba. Ťažkú hlavu si z toho síce nerobím, ale viem, že bez zbytočných chýb to nemusí byť nereálny cieľ. Potešilo by ma, keby sa aj moji traja spoluhráči umiestnili vo výsledkovej listine vysoko, na čo majú všetky predpoklady, veď napríklad Peter Hudák je vicemajstrom sveta z roku 2009 a Štefan Gašpár má za sebou viacero umiestnení v najlepšej desiatke. Môj rovesník Matej Uher zase patrí medzi úplne najrýchlejších riešiteľov v internetových súťažiach, takže je iba otázkou času, kedy sa presadí do svetovej špičky aj „na papieri.“

V Pekingu sa tento rok budú vyhlasovať aj najlepší riešitelia pod 18 a nad 50 rokov a moja priateľka bude súťažiť aj v sudoku, aj v logike v tej mladšej kategórii a určite má na to, aby obe súťaže vyhrala, takže to je pre mňa tohtoročnou prioritou 🙂

Okrem toho sa venujem aj redigovaniu časopisu Lišiak, ktorý je jedným z najtradičnejších krížovkárskych magazínov. Neskromne dúfam, že po rokoch útlmu sme ho spoločnými silami dokázali vrátiť medzi slovenskú krížovkársku elitu.

Čo by si odkázal čitateľom, ktorí si to prečítali a možno uvažujú, že by sa tomu tiež začali aktívne venovať?
Myslím, že ľudia by sa krížoviek a hlavolamov nemali báť, veď rozmýšľať je ľudské 🙂

Nemusia sa hneď púšťať do najnáročnejších sudoku, alebo obrazcových krížoviek, ale stačí si potrápiť mozog obyčajnou švédskou krížovkou a nebáť sa vyskúšať niečo nové, aj keď to vyzerá zložito.

V súčasnosti na internete prebieha zaujímavý projekt – Slovenská liga mladých, čo bola 15-týždňová súťaž pre žiakov základných a stredných škôl v riešení sudoku a logických úloh. Avšak zapojiť sa môže úplne každý, úlohy sú na stránke k dispozícii aj spätne, navyše sú podané veľmi ľudským a zrozumiteľným spôsobom. Určite treba spomenúť aj magazín Lišiak, v ktorom si každý riešiteľ nájde množstvo jedinečných krížoviek, sudoku či hlavolamov. Viem o čom hovorím, každý mesiac ho musím vylúštiť celý odpredu-dozadu 🙂

Dúfam, že vás aj dnešný rozhovor zaujal! Matúšovi (ktorý je práve v Číne a usilovne rieši) želáme samozrejme veľa úspechov! Dúfam, že sa po návrate podelí s nami o svoje najnovšie úspechy a zážitky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s