V dnešnom rozhovore sa nebudeme venovať športu, tancu, ani ničomu podobnému. Dnes si predstavíme osobu, ktorá je výnimočná tým, že sa snaží zlepšiť spoločnosť okolo seba. Predstavujem vám Hanu Skljarszku, mládežnícku delegátku OSN za Slovensko, ktorá nás takouto formou zastupuje na medzinárodnej úrovni, ako tomu bolo aj v uplynulých dňoch na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Čo takáto pozícia vlastne znamená? Aké má Hana plány na zlepšenie situácie? Aj o týchto témach si môžete prečítať práve teraz.

Na úvod sa nám trochu predstav.
Volám sa Hanka Skljarszka, mám 23 rokov a študujem sociológiu na Masarykovej Univerzite v Brne. V júni som sa stala mládežníckou delegátkou pre OSN. Predtým som šesť rokov pracovala ako dobrovoľník pre Slovenskú debatnú asociáciu. Bola som neustále v kontakte s mladými ľuďmi, trénovala som ich, organizovala som turnaje, veľa som cestovala a spoznávala. Asi aj vďaka tomu ma vybrali do pozície mládežníckej delegátky.

Zdroj: Hana Skljarszka

 

Čo si máme predstaviť ako tvoju náplň práce?
Som mládežnícka delegátka. Je to veľmi zaujímavá úloha, pretože sa skladá z dvoch vecí. Prvá je tá, že som tu v OSN na Valnom zhromaždení, kde reprezentujem slovenskú mládež a spolupracujem s ostatnými mládežníckymi delegátmi z celého sveta. Spoločne sa snažíme presadzovať mládežnícku participáciu na tomto medzinárodnom leveli. Tento rok sa prijíma tzv. mládežnícka rezolúcia. Pre nás to znamená to, že môžeme aktívne prispievať a vyjadrovať svoj názor na to, čo sa v takej rezolúcii bude nachádzať. A potom tá druhá, ktorá je pre mňa omnoho zaujímavejšia a podľa mňa omnoho potrebnejšia, je úloha, ktorú mám, keď sa vrátim späť na Slovensko. Mala by som sa stretávať s mladými ľuďmi, zisťovať, čo ich trápi, aké majú problémy, čo si myslia, čo sa pokazilo na Slovensku a čo sa dá ešte zachrániť :). Mám aj vlastnú agendu. Keď som sa prihlásila do výberového kola na túto pozíciu, musela som si vytýčiť nejaký problém, ktorý ja považujem za dôležitý alebo nutný riešiť na Slovensku. Chcem sa zamerať na vzdelávanie, pretože to je niečo, čomu som sa doteraz do určitej miery venovala. Osobne si myslím, že nefunkčné vzdelávanie je dôvodom väčšiny našich problémov, ktoré tu máme.

WP_Hana (2)

Zdroj: Hana Skljarszka

Ako by si chcela to vzdelávanie zmeniť?
Ono je to troška zložitejšie, pretože na to potrebuješ opäť dve veci. Prvá je veľmi pragmatická. Musí ma byť vidieť, aby som bola známa, aby som vedela dosiahnuť na politikov a tých stakeholderov, ktorí tieto veci dokážu zmeniť. To je prvou prerekvizitou na to, aby si niečo mohol zmeniť. Je to čistá politika, ale bohužiaľ nevyhnutná. A tou druhou je zmena v samotnom systéme vzdelávania. Systém vzdelávania je úplne zastaraný. Neviem aký si mal ty z toho pocit keď si chodil na strednú školu. Keby som nezačala debatovať, tak by som nemala páru o tom ako funguje súčasný svet. Či už je to slovenská politika, kultúra, praktické využitie ekonómie a práva, jednoducho všetko, čo sa okolo nás deje a nás ovplyvňuje. Čuduješ sa teda, že tu máme rasistov a mladých ľudí, ktorých vôbec nezaujíma čo sa okolo nich deje? Ja sa nečudujem. Škola je nuda! Sedíme v laviciach a učíme sa veci, ktoré nás nebavia, a ktoré sú pre nás do veľkej miery zbytočné. Ale to je podľa mňa na veľmi dlho, o tom sa môžeme porozprávať nabudúce :).

Ako by si teda úplne v skratke vysvetlila pojem “mládežnícky delegát”?
Zastupujem mládež na Slovensku, či už tu v OSN, ale hlavne na tom našom Slovensku. Mala by som byť ten, ja to volám „middle men“, medzi ľuďmi, ktorí nemajú hlas a medzi tými, ktorí vytvárajú ich budúcnosť.

WP_Hana (11)

Zdroj: Hana Skljarszka

Ako si sa k niečomu takémuto vôbec dostala?
To je veľmi pekné :). Počúvala som Rádio_FM a bola tam Milena, minuloročná delegátka, s ktorou robili rozhovor, v ktorom propagovala program mládežníckeho delegáta. Najskôr ma to až tak nezaujalo. Potom som si povedala „ah, veď nemám veľmi čo robiť”. Nevyžadovalo si to veľa práce: poslať CV, esej o probléme mladých ľudí na Slovensku a motivačný list. Až potom to začalo byť vážne. Postúpila som do druhého kola a tam som sa im očividne zapáčila 🙂 Nikdy som neplánovala ísť do OSN alebo robiť hocičo spojené s politikou. Takže to celé bola skôr náhoda.

Si ale rada, že si sa tam takouto náhodou dostala?
Neskôr som nad tým začala rozmýšľať hlbšie. Najmä keď som začala písať motivačný list. Tým že som v treťom sektore už strašne dlho a vidím koľko vecí tu nefunguje a koľko by mohlo vyzerať lepšie ak by sme na Slovensku začali viac zapájať a využívať kapacitu mladých. Vidím v tom nejaký vyšší zmysel. Bola by som veľmi rada, keby som tomu mohla pomôcť a naozaj byť tým hlasom mladých.

WP_Hana (6)

Zdroj: Hana Skljarszka

Možno si niekoho inšpirovala, aby sa o rok stal mládežníckym delegátom. Čo treba na takúto pozíciu spĺňať?
Podľa mňa sa to líši od človeka ku človeku. Ak budem mládežníckeho delegáta vyberať budúci rok ja, nebude pre mňa dôležité čo ten človek vyštudoval alebo či ho zaujíma OSN, ale či má nejaký ten sen, nejakú takú, vieš, mládežnícku naivitu. A že bude oddaný, no že ho baví to, čo robí a čo robiť bude. Lebo to vidíš na človeku, keď ho niečo baví, a keď niečo robí z hĺbky srdca. To je jedno, že nemá prax, to je úplne jedno. Najdôležitejšie je, že to strašne chce, a potom sa nájdu ľudia, ktorí mu pomôžu…napríklad ja. Som ochotná pomôcť každému ak chce niečo zmeniť v tomto úžasnom svete 🙂

Znie to ako pomerne seriózna pozícia, stal sa ti už ale nejaký trapas?
Neviem či trapas, trapas asi nie. Mne sa v mojom živote stáva veľa „trapasov“, takže 🙂 Som príliš spontánna, úprimná a niekedy to preženiem. Tu sa mi chvalabohu ešte nič také zlé nestalo, to si dávam pozor. Pred svojou rečou som ale mala trošku stresy, že sa strápnim. Moja reč bola dosť odlišná od ostatných. Trošku drsná a kritická. Tesne predtým som začala panikáriť, že z toho budem mať nejaké problémy, že mi Ministerstvo zahraničných vecí bude volať a ma pošlú domov :D. No ale ten efekt bol úplne opačný. Prišlo za mnou asi 15 ľudí potriasť mi rukou a povedať mi, aké to bolo super a krásne úprimné. Žena z Press Releasu, ktorá to musí celý deň musí počúvať a zaznamenávať mi povedala, že to bola najlepšia reč, ktoré počula. Dá sa to pozrieť na internete keď chceš.

Túto skutočne zaujímavú reč si môžete pozrieť na nasledujúcom LINKu. (reč začína na 2. hod. 29. min.)

WP_Hana (3)

Zdroj: Hana Skljarszka

Čo ťa najviac baví na tom, čo robíš ako mládežnícka delegátka?
To, že viem niečo zmeniť.

Chcel by som Hane poďakovať, že si našla čas na tento rozhovor, a že sa s nami podelila o svoje názory! Prajem Ti veľa úspechov, aby sa ti podarilo dosiahnuť zmenu, ktorú si si vytýčila! Je dobré vedieť, že existujú mladí ľudia, ktorí obhajujú naše záujmy aj do budúcnosti. Veď aj o tom je celý tento projekt.
Ak by ste chceli získať viac informácií, navštívte stránku Mládežnícky delegát na Facebooku, ktorú nájdete TU. Zaujímavé informácie nájdete aj na stránke Rade mládeže, ktorá Hanu zastrešuje. Link TU.
Nezabudnite ani na stránku Slovensko zajtra, na ktorej vás čakajú všetky aktuality.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s