Ak chce človek čokoľvek dosiahnuť, musí na sebe tvrdo pracovať. Dvojnásobne to platí pri rôznych športových odvetviach, o to viac, ak ide o športy individuálne. Tohto faktu si je vedomý aj Patrik Rajcsányi (19), mladý boxeristický talent, osemnásobný majster Slovenska v boxe, ktorý aktuálne mení svoje pôsobisko.

Dnes vám prinášam špeciálny článok, v ktorom si budete mať možnosť prečítať názory všetkých zúčastnených strán. Ako je to na stránke Slovensko zajtra dobrým zvykom, aj dnes zostaneme pri spracovaní formou rozhovorov.

Najnovšie strávil Patrik rok a pol v galantskom klube KO BOX CLUB Galanta pod vedením jedného z najznámejších slovenských boxerov Tomiho “Kida” Kovácsa, ktorý uvedený klub založil v októbri 2007. “Za týchto 5 rokov som vychoval skvelých reprezentantov, medailistov z ME, účastníkov MS a snažím sa starať o mojich zverencov ako o svoje deti. Majú zabezpečené zadarmo ubytovanie a stravu, trénujú denne 2x. Majú zabezpečenú regeneráciu a taktiež aj doplnkovú výživu v rámci možností.” popisuje svoje pôsobenie Tomi “Kid”.

Patrik Rajcsányi s Tomi "KID" Kovácsom autor: Ivan Hrušovský

Patrik Rajcsányi s Tomi “KID” Kovácsom
autor: Ivan Hrušovský

Po ukončení zmluvy sa však Patrik rozhodol v pokračovaní sľubne rozbehnutej kariéry spojiť svoje meno s klubom ŠKB Spartak Komárno, na čele ktorého stojí prezident klubu Roderik Győrfi. Pán Győrfi sa k prestupu vyjadril nasledovne: “Povedal by som, že to bola zhoda okolností. Patrikovi vypršala zmluva v Galante, my sme ho oslovili či by neprestúpil do Komárna, a pritom by mohol študovať. Paťo sa chopil príležitosti a dohodli sme sa.” Práve vysoká škola bola tiež jedným z faktorov, ktoré ovplyvnili prestup. Vďaka vedeniu klubu sa dalo zosúladiť obe aktivity tak, že Patrik môže popri škole aj dvojfázovo trénovať.

A čo na celú vec hovorí Patrik?

“V Galante som sa cítil veľmi dobre, tento rok a pol zostane v mojich spomienkach zrejme na celý život!” pochvaľuje si predošlé pôsobisko Patrik. Ďalej vysvetľuje: “Po ukončení zmluvy sme sa najprv obrátili na galantský klub s možnosťou jej predĺženia, ale po nedohode na niektorých detailoch sme sa rozhodli skúsiť aj iné kluby. Ponuky od klubov prichádzali aj naďalej, ale nakoniec som sa rozhodol pre Komárno. Moje rozhodnutie ovplyvnil aj fakt, že komárňanský klub ŠKB Spartak Komárno je trojnásobným víťazom európskej ligy BoxingOne.”

História ŠKB Spartak Komárno je skutočne dlhá a bohatá. Ďalej treba vedieť, že šéftréner klubu Juraj Győrfi vychoval viacerých dobrých športovcov a trénoval veľa olympionikov, vrátane mien ako Harcsa Zoltán, Káté Gyula, Varga Miklós, dokonca aj Zsolta Erdeiho.

Zmena prostredia, a s ňou spojená možnosť získania nových skúseností, by mohla byť Patrikovi prínosnou aj v plnení aktuálne najväčšieho plánu, cieľa, ktorý si mladý športovec vytýčil. Ním je kvalifikácia na letné olympijské hry 2016, ktoré sa budú konať v brazílskom Rio de Janeiro. Popri príprave na olympiádu sa bude Patrik aj naďalej venovať účastiam na rôznych športových podujatiach a pokračovaniu úspešného reprezentovania Slovenskej republiky v zahraničí, ako tomu bolo napríklad na MS v Azerbajdžane – Baku (mládež), kde získal 17. miesto, alebo na ME v Írsku – Dublin (mládež), kde skončil deviaty. “Tie najvýznamnejšie úspechy boli už spomenuté na začiatku, ale pre mňa bolo najväčším úspechom v kariére tretie miesto na Memoriale Istvána Bocskai-a v maďarskom Debrecíne, kde som najprv porazil čínskeho reprezentanta a potom som dosiahol historický úspech Slovenska za posledných 20 rokov, kedy som porazil ruského reprezentanta Alexandra Ivanova 15:11.”

Na to, či má Patrik na dosiahnutie tohto plánu som sa opýtal aj Tomiho “Kida” Kovácsa, Patrikovho predošlého trénera, ale aj Roderika Győrfiho, prezidenta komárňanského klubu.

Tomi “Kid” Kovács: Každý má nato, aby dosiahol svoj cieľ. Patrik tiež! Boxovať vie, od malička boxuje a pohybuje sa v tomto prostredí!” hovorí Tomi “Kid” a pokračuje: “Patrik je boxer, ktorý potrebuje trénera, ktorému sa poddá! Ak sa nájde s nejakým trénerom, ktorého bude poslúchať a dá sa dobrou cestou, určite dosiahne pekné veci! U nás dosiahol svoj životný úspech! Boxoval na turnaji to, čo som mu vtedy diktoval a poslúchal! Je veľmi rýchly a mal by využiť svoje dlhé ruky a šikovnosť! Držím mu palce!”

Roderik Győrfi: “Je mladý a šikovný športovec a dôležité je, že má vysnívané športové ciele, ktoré by chcel dosiahnuť. V tom vidím jeho veľký potenciál. Náš klub mu vie ponúknuť dvojfázové tréningy, tvrdú prípravu a pevné miesto v našom družstve, ktoré boxuje medzinárodnú ligu v boxe – BoxingOne.”

WP_Patrik2

Zdroj: Patrik Rajcsányi

Patrik trénuje v novom klube už mesiac. Zaujímalo ma preto aj to, ako je v novom klube zatiaľ spokojný. A tu je jeho odpoveď:

“Som spokojný s celým vedením. Tréningy sú super, mám zvlášť kondičného trénera a troch trénerov na techniku. Okrem toho chcem poďakovať aj synovi šéftrénera, Roderikovi Győrfimu, ktorý mi zabezpečil všetko čo potrebujem, regeneráciu a rôzne doplnky. Každý týždeň chodievame aspoň raz do Taty do olympijského centra, kde mám možnosť trénovať s olympionikmi.”

S Patrikom je spokojné aj vedenie ŠKB Spartak Komárno. Na tému Patrikovho prínosu do nového klubu mi Roderik Győrfi odpovedal nasledovné:

“Patrik má 100% prístup k tréningu a práve táto vlastnosť môže byť prínosom pre mladších boxerov v našom klube ako vzor.” A pokračuje plánmi do budúcnosti: “Tento rok nás čakajú tri stretnutia medzinárodnej boxerskej ligy BoxingOne a majstrovstvá Slovenska. Verím však, že Patrik dosiahne v blízkej budúcnosti úspechy z medzinárodného ringu a každé jeho víťazstvo bude znamenať ďalší krok k dosiahnutiu jeho športového cieľa.”

 

Na záver ma zaujímala budúcnosť tohto športu na Slovensku. Ako v každom prípade, aj tu zohrávajú veľkú úlohu práve financie. Prinášam vám preto ešte pohľad Tomiho “Kida” Kovácsa, ktorý sa, ako to bolo uvedené na začiatku, venuje príprave mladých talentov v KO BOX CLUB Galanta:

“Neni to ľahké. Kým študujú je to OK, po štúdiách príde čas, keď sa chcú aj osamostatniť a je normálna vec, že by chceli mať aj finančné zdroje. Ja sa snažím pomáhať mojim zverencom formou brigády získať nejaké zdroje financií. Darí sa nám v tom!”

 

Je zrejmé, že Patrik bude aj naďalej svedomito pokračovať v plnení svojho sna, aby dosiahol svoje ciele. Slovensko zajtra bude jeho kariéru sledovať aj naďalej a bude vám prinášať všetky aktuálne novinky.

Srdečne ďakujem za rozhovor a spoluprácu všetkým zúčastneným osobám, a to:

Tomi “Kid” Kovácsovi (KO BOX CLUB Galanta)

Roderikovi Győrfimu (ŠKB Spartak Komárno)

a v neposlednej rade Parikovi Rajcsányimu!

Ak chcete vedieť viac o Patrikovi Rajcsányim, prečítajte si jeho rozhovor na stránke Slovensko zajtra, v ktorom sa predstavuje. Článok nájdete TU. Nezabudnite ani na facebookovskú stránku Slovensko zajtrana ktorej vás čaká ešte viac informácií.

Ďalšie informácie nájdete aj na oficiálnych facebookovských stránkach Tomiho “Kida” Kovácsa (TU) a ŠKB Spartak Komárno (TU).

One thought on “Nový začiatok pred olympiádou

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s