Ako som avizoval už cez týždeň, dnes sa budeme venovať móde! Už prvý dnešný rozhovor zrejme poteší nejednu dámu. Predstaví sa vám v ňom Lukáš Čunderlík – mladý umelec, ktorý sa venuje tvorbe návrhov topánok. Sám tvrdí, že to nie sú len topánky, je to viac – ide o umenie. Myslím, že by nejednu ženu potešilo mať na nohách podobné originály. Prečítajte si o tejto kreatívnej práci viac v nasledujúcom rozhovore:

Na úvod si Lukáša trochu predstavíme
28 ročný absolvent Technickej univerzity vo Zvolene v obore Krajinné inžinierstvo a tvorby krajiny, ktorý žije vo Zvolene a pracuje ako predavač a vizualista v nákupnom centre v Banskej Bystrici. Miluje a navrhuje dámske topánky, ktoré znamenajú pre neho viac než len zábavu.

Dostať sa od krajinného inžinierstva ku móde je riadny skok, čím ťa zaujala móda?
Áno, to je naozaj skok, no o módu  som sa vlastne zaujímal už ako malý. Maminka doma dosť šila a ja som si vždy so záujmom prezeral jej BURDY (a čarbal strihy 🙂 ), ktorých sme mali neúrekom. Dokonca moja prastarká bola vychýrená krajčírka, takže to máme asi v rodine. Počas strednej školy ma to chytilo viac – začal som navrhovať oblečenie, dokonca som niečo i ušil. Vždy som ju bral ako zábavu, nikdy ma nenapadlo, že by som sa ňou mohol napríklad živiť. Odjakživa som chcel byť veterinárom, alebo sa starať o prírodu. Tak som si nakoniec zvolil ekológiu. Bavilo ma to, ale postupne som si uvedomil, že móda pre mňa znamená viac, a tak som sa i zamestnal v tomto odvetví a dúfam, že v ňom budem pokračovať i naďalej. Zbožňujem módu. Tú rozmanitosť, nevšednosť a krásu, ktorú poskytuje. Pocit ako môžem dokázať, že sa odlišujem.

Čomu sa v rámci módy venuješ?
Zaujímam sa o dámske topánky. Navrhujem ich. Kreslím modely topánok, ktoré si myslím, že by mohli byť iné ako ostatné, a ktoré by sa mohli páčiť ženám. Vysoké opätky – to je moje! V poslednej dobe som začal aj prerábať a zdobiť už hotové modely. Takisto mám svoj blog www.fashionshoeslucas.blogspot.com a blog na portáli www.nevesta.sk, kde prinášam príspevky o topánkach, o módnych trendoch v obuvníctve, a kde prispievam i svojou tvorbou. Uverejňujem to, čo ma oslovilo, a čo si myslím, že stojí za to zverejniť.

WP_Lukáš (4)

Zdroj: Lukáš Čunderlík

Je niekto, kto by ťa inšpiroval? A prečo?
Inšpirovalo ma veľa dizajnérov. Roger Vivier a jeho elegancia, či hravosť Manola Blahnika. No i iní autori, značky majú svoje čaro a rukopis, ktoré ma dokážu nadchnúť a vyprovokovať. Takisto i mnoho iných vecí a pocitov ma inšpiruje. Milujem obdobie 20-tych a 50-tych rokov, éru zlatého Hollywoodu a filmových hviezd. Samotná príroda má nespočetné množstvo podnetov pre inšpiráciu. Je toho veľa, čo ma dokáže nakopnúť v tvorbe. Niekedy je to aktuálna nálada a inokedy zas krásny šperk, či elegantná žena. Proste dať na papier to, čo považujem za nevšedné a krásne. Pretransformovať to do topánok.

Myslíš, že si sa počas tých rokov posunul v tvorbe? Vidno v tvojich návrhoch nejaký posun?
Myslím, že áno. Keď si spätne pozerám svoje prvé návrhy, tak sa dosť usmievam. Boli to prvotiny, ktoré nemali štýl, ani prvok, ktoré by ma mohli charakterizovať. Určite by som ich teraz inak poňal a navrhol. No vždy sa však snažím nájsť nejaký detail, ktorý by zaujal. Človek sa časom mení a vyvíja a tým sa mení i jeho výsledná práca a tvorba.

Venuješ sa okrem topánok aj iným doplnkom, príp. priamo návrhom šiat?
Nie, ostávam verný len topánkam. Navrhovanie oblečenia ma tak nebaví ako navrhovanie topánok. Skúšal som v minulosti aj to, dokonca aj navrhovanie kabeliek, v práci aj v súkromí ma baví kombinovať oblečenie a styling, ale viem, že moje miesto je pri topánkach.

WP_Lukáš (2)

Zdroj: Lukáš Čunderlík

Pri väčšine povolaní vzniká tzv. “choroba z povolania”, poznáš takýto pocit aj ty?
Poznám a veľmi dobre. 😀 Často sa mi stáva, že keď sa stretnem s nejakou kamarátkou, zákazníčkou, alebo len tak vidím na ulicu neznámu ženu, prvé čo urobím, tak si všimnem, čo má obuté a hneď zhodnotím, či sa mi to páči alebo nie, dokonca aj to aké oblečenie by som k tomu zvolil ja. Niekedy sa pozastavím i sám nad sebou, že to už preháňam. No doma nejakú mega zbierku topánok nemám. Rád mám pekné topánky vo vlastnom botníku, to áno, ale viac sa zameriavam na zbierku svojich tašiek – tých mám 43.

Považuješ tvorbu takýchto modelov ako nejaký spôsob vyjadrenia sa? Čo ti táto práca/hobby dáva?
Chcel by som vyjadriť svoj pohľad na ženu – na jej krásu. Vytvoriť takú obuv, ktorá dokáže podčiarknuť jej ženskosť a vystihnúť jej osobnosť. Aby sa ženy cítili jedinečne. Docieliť akúsi symbiózu medzi ženou a topánkou. Nie sú to len topánky, podľa mňa je to viac – ide o umenie. Predstavte si ženu v starých džínsoch a obyčajnom bielom tielku. Niečo všedné. No dajte tomuto outfitu červené lakované lodičky na zlatom opätku a hneď je to o niečom inom.  Proste topánky sú doplnok, ktorý dokáže urobiť veľa a dodať ten správny šmrnc.

Máš aj nejakú odozvu na svoje diela?
Odozvou, a dosť podstatnou, pre mňa je to, keď sa čo i jeden model páči, čo i len jednej žene. Že by mala záujem ich nosiť. Už to má pre mňa veľký zmysel a viem, že to nebolo zbytočné si sadnúť nad papier a kresliť. Veľkou odozvou bol aj záujem o moje kresby počas „Mesiac dizajnu“ v roku 2011 v Polus City Center a následne v relácií Štýlovo.

WP_Lukáš (1)

Zdroj: Lukáš Čunderlík

Čo by si chcel v tomto sektore dosiahnuť?
Čo najviac. Mám totiž ešte veľa čo doháňať. No hlavne sa naučiť vyrábať topánky a preniesť tak svoje modely z papiera do skutočnej podoby aby ich potom mohli ženy aj naozaj nosiť obuté.

Myslíš si, že Slovensko má ešte potenciál a priestor na to, aby na ňom vyrástol návrhár tohto typu?
Dúfam, že áno, i keď pár ľudí, čo viem, že sa tomu venujú odišli kvôli tomu do zahraničia. Ale stále verím. 😉

Srdečná vďaka za zaujímavý rozhovor! Lukášovi prajem, aby sme sa jedného dňa stretávali s jeho výtvormi na ulici doslova na každom kroku. Ak vás jeho tvorba zaujala, neváhajte a navštívte jeho vyššie uvedený blog (TU), ale aj stránku nevesta.sk, na ktorú taktiež prispieva (TU).
Viac informácií nájdete aj na facebookovskej stránke Slovensko zajtra.

One thought on “Lukáš Čunderlík

  1. Spätné upozornenie: Michal Harajbič | Slovensko zajtra

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s