V dnešnom rozhovore sa bude pomerne často skloňovať slovo “bike”. Rozprávať sa však budeme o jednej knihe. O knihe s názvom “Na počiatku bolo koleso”, ktorej autorkou je mladá študentka žurnalistiky používajúca autorský pseudonym Zuzka Slaninka. O tomto mene, ale aj o svojej knihe, nám už porozpráva Zuzka, a ktovie, možno niekoho z vás aj inšpiruje k napísaniu vlastnej knihy 🙂 Nech sa páči, rozhovor začína:

Trochu sa nám na úvod predstav.
Milujem svoju rodinu. Som mladá, bezstarostná a dúfam, že mi to vydrží čo najdlhšie. Zbožňujem slobodu a svieži vzduch, hory aj oceán. Teším sa z krásy a keď jej nevnímam dosť, ostávam smutná.

Odkedy sa venuješ písaniu?
Odkedy som sa naučila písať. Prirodzene, písala som spočiatku  tak, ako každé malé dieťa s bujnou fantáziou a s bohatým vnútorným svetom. Až neskôr som sa pokúšala písať takým spôsobom, aby mojej tvorbe porozumel aj niekto okrem mňa.

Popíš nám trochu knihu Na počiatku bolo koleso.
Je to paralela jazdy životom, s niekým a na biku. O mladých ľuďoch, čo žijú rýchlo a neuvedomujú si, že niekde a niekedy bude treba stopnúť. Pokúsila som sa vytvoriť jednotlivé postavy tak, aby sa ich konanie aj zmýšľanie dalo odvodiť, a možno aj ospravedlniť, na základe rôznych ich komplexov alebo snov. Každý predsa máme nejaké spomienky, bolesti alebo túžby, pre ktoré konáme neraz v úplnom rozpore s očakávaním „normálnych ľudí“. Ale práve tá „normálnosť“ sa určuje ťažko, veď azda pre každého z nás je úplne prirodzené to, čo robíme. Aj keď sa to druhému môže výsostne priečiť. Navyše, máme rôzne priority a prehodnocujeme ich pozdĺž celého života. Teraz môžeme holdovať pre niečo, za čo sa o pár rokov budeme napríklad hanbiť. A opačne.

WP_Zuzka_S (2)

Zdroj: Zuzka Slaninka

Čo ťa viedlo k napísaniu knihy? Čo bolo tvojou inšpiráciou?
Inšpiráciu presne určiť neviem. Veľmi citlivo vnímam všetky podnety, ťažko vybrať niekoľko konkrétnych, pre ktoré vzniklo práve Koleso. Ale povedzme, že som si aspoň prostredníctvom tohto príbehu chcela splniť sen – v skutočnosti jazdím len MTB, nie DH ani FR. Na to nemám bike a vekom už ani odvahu. Srdce túžilo jazdiť na biku veľmi šialene, a keď vôľa zaháľala, tak aspoň som o tom napísala.

K napísaniu knihy by som sa v sedemnástich rokoch vôbec neodvážila, keby nebolo Majky Škultétyovej, najobetavejšej učiteľky, akú som kedy poznala. Ona ma natoľko prehovárala, až som to skúsila. Napokon, do súťaže DEBUT 2009 chcela poslať zbierku mojich pochybných poviedok Humulus a Lupulus, a tak mi neostávalo nič iné ako kompromis – aj som sa súťaže zúčastnila, ale s niečím novým.

Napísanie a vydanie knihy zrejme nie je jednoduchý proces, ako to išlo Tebe? Mala si niekedy pri písaní moment, že by si nevedela ďalej?
V mojom prípade to išlo veľmi jednoducho a detaily si ani dobre nepamätám, napokon, bolo to už dávnejšie. Napísala som, poslala som, čakala som (zabudla som, na čo čakám), oslovili ma, čakala som (zabudla som, na čo čakám) a zrazu som začala dostávať správy, že sa na pultoch objavila moja kniha. Na to, že by som mala byť teoreticky žurnalistka, sa dozvedám všetko zásadne posledná. Nie náročky, ale stáva sa mi to stále. Čo už.

Často sa stane, že sa pri písaní zaseknem. To sa deje každému. Je lepšie počkať, ako pokračovať hala-bala.

A aký bol, resp. je, na ňu ohlas?
Pestrý a myslím, že mám z toho radosť. Som spokojná, že som napísala niečo, čo podnecuje polemiku. Teší ma aj tvrdenie istej skupiny čitateľov, ktorí sú presvedčení, že som len spísala svoj denník. Znamená to, že viem vytvoriť hmatateľný príbeh. Takisto ma teší, keď sa čitatelia hnevajú na niektorú z postáv, alebo ju odsudzujú – značí to, že je dostatočne reálna na to, aby si k nej vytvorili určitý, hoc aj negatívny vzťah. A samozrejme, tešia ma ohlasy čitateľov, ktorých kniha zaujala pozitívne, alebo ich dokonca motivovala k vyšším bikerským výkonom.

WP_Zuzka_S (3)

Zdroj: Zuzka Slaninka

Plánuješ aj iné projekty?
Plánujem, aj sa na nich pokúšam pracovať. Žiaľ, v súčasnosti som veľmi zaneprázdnená a nedokážem im venovať dostatok času. Prežívam navyše neopísateľne šťastné obdobie a investujem do neho toľko energie, že na kvalitné písanie či maľovanie jej dostatok neostáva. Budem musieť objaviť kompromis.

Prečo si sa rozhodla vydať knihu pod prezývkou Zuzka Slaninka?
Zuzana Slaninková je moja mamka. Vždy, keď som napísala niečo, čo mi redakcie podpísali „riadnym“ menom, zastavovali moju maminu známi aj neznámi a nadchýnali sa, že píše, vraj o tom nevedeli. Dokonca som raz mala šéfredaktorku, ktorá prenasledovala moju mamku v budove jej zamestnania a vymáhala od nej článok, kontakty. Buď sa viem dokonale skrývať (bola som externistka), alebo bola moja šéfka ozaj profesionálka. Každopádne sa takýmto nedorozumeniam pokúšame vyhnúť práve vďaka Zuzke Slaninke. Mamina má svoj život a moji mladiství fanúšikovia ju aj prostredníctvom facebooku neraz prekvapili viac, ako by si priala 😀

Píšeš knihy, študuješ žurnalistiku, je teda písanie pre Teba akousi „srdcovkou“?
Písanie aj čítanie je pre mňa bytostne dôležité, a to bez ohľadu na to, či ide o súkromnú korešpondenciu alebo verejnú tvorbu.

Čomu sa ešte venuješ?
Pracujem pre www.izahradkar.sk a je to najúžasnejšia práca v mojom živote, pretože mám skvelých kolegov a často ani neviem či pracujem, alebo len zaujímavým spôsobom trávim voľný čas. Venujem sa teda nielen písaniu, ale aj rastlinkám, ktoré mi robia obrovskú radosť. Tiež fotím a maľujem, realizujem sa v prírode, tá ma nesmierne dobíja a nadchýna. Žijem svoje sny a snívam o tom, čo by som si ešte priala zažiť. Ľúbim, spím a niekedy sa prežieram.

Čo by si odporučila niekomu, kto by tiež rád napísal knihu?
Nech ju napíše, pokiaľ sa na to cíti. To je tá subjektívna časť. Čo sa stane potom, zväčša závisí od objektívnych faktorov…

Veľmi pekne ďakujem aj za tento podnetný rozhovor. Naozaj dúfam, že niekoho inšpiroval k tomu, aby sa možno trochu viac začal venovať písaniu (alebo literatúre vo všeobecnosti). Držím Ti, Zuzka, palce a želám Ti do budúcnosti veľa úspechov!

Viac informácií o mladých talentoch a ďalšie rozhovory nájdete aj na facebookovskej stránke Slovensko zajtra.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s