Pred pár týždňami bol uverejnený “špeciál o móde”, v rámci ktorého boli pripravené dva rozhovory (s Lukášom Čunderlíkom a Annou Polákovou). Záujem o tieto články bol, najmä teda zo strany dámskych čitateliek, pomerne veľký. Práve preto som sa rozhodol pridať do tejto kategórie momentálne ešte jeden článok.

Dnes sa nám preto predstaví ďalší talentovaný človek pôsobiaci v oblasti módy. Zaujímavosťou však zrejme bude, že sa primárne venuje pánskej móde. 19-ročný Michal Harajbič zo Strážskeho v krátkosti predstaví svoju tvorbu a svoju značku Mh. Zároveň týmto rozhovorom aj oficiálne oznamuje spoluprácu s Luciou Lévai.

Rozhodol si sa ísť cestou módy namiesto toho, aby si po absolvovaní Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom ďalej študoval. Neľutuješ tento krok?
Tak som to cítil, že je to moja šanca a uchopil som ju pevne oboma rukami. Momentálne ten krok neľutujem a ľutovať ho asi ani nebudem, lebo za ten čas, čo by som bol v škole, by som sa možno škatuľkoval, a tak za to obdobie školské stihnem určite viac, mám viac priestoru a hlavne voľnú ruku. Mám okolo seba tím ľudí, ktorí mi radia, čiže oni sú taká moja škola 🙂 Dopĺňajú mi to, čo mi chýba a cením si to.

Čomu konkrétne sa v móde venuješ a prečo?
Konkrétne som si vzal pánsku módu. Prečo? Ako som spomenul v článku, je pomerne málo dizajnérov, ktorí sa špecializujú čisto len na pánsku módu. A práve tam treba čistú a nepoškvrnenú ruku 🙂 Panská móda ma ťahala už od detstva a vedel som, že to bude smer, kde sa môžem vyjadriť, ukázať pánsku módu mojimi očami. Veď, máte sa načo tešiť 😉 Beriem ju od podlahy, čiže bude tam všetko, čo má správny muž/chlap nosiť.

Zdroj: Michal Harajbič (archív tvorby)

Zdroj: Michal Harajbič (archív tvorby)

Myslíš si, že je pánska móda v úzadí za tou dámskou? (vo svete, na Slovensku)
Podľa môjho názoru, a toho čo vidím, je to rozdielne vo svete a doma. Tu na Slovensku je drvivá väčšina čo robí dámsku módu a občas urobia niečo aj do pánskej, ale nato mám svoj vlastný názor. Čo sa týka svetovej módy, tam je to iné, tam tie módne domy to majú podelené, čiže každý fashion week a iné fashion show predstavia aj dámsku, aj pánsku, ale tak to už sú značky, ktoré nato aj finančne majú a hlavne už majú čo – to za sebou 🙂 Ale vždy prekvapia 🙂

Sme svedkami, že čím ďalej, tým viac dávajú aj muži “pozor” na svoj outfit. Aký más na to názor?
To máte pravdu, že už aj muži začali hľadieť na seba a na svoj výzor po celkovej stránke. Ale ešte stále to nie je ako v zahraničí. Napríklad také Taliansko a pod. Ešte vždy sa nájde viac ako 50% ľudí, ktorí keď vidia, že máš farebné ponožky alebo niečo podobné, sa z toho smejú… Ale to mám tiež na nich svoj názor dobrý 🙂

Komu sú tvoje modely určené?
Moja značka a moje modely sú určené pre každého, hlavne pre tých, ktorí chcú vyzerať štýlovo a elegantne, neboja sa ísť s dobou a vyčnievať z davu. Môže si to obliecť bežný chlap ako ja, ale dokáže si to obliecť aj niekto na vysokej úrovni, práve preto som sa rozhodol nastúpiť na tento kolotoč, lebo viem čo, a mám čo ponúknuť.

Čo sa ti už podarilo dosiahnuť? Spolupracoval si už s niekym?
Žiadne veľké úspechy zatiaľ za sebou nemám, mám akurát spoluprácu pri navrhovaní košieľ pre spoločnosť Adam, no to práve ešte len príde 🙂 Momentálne, ako som spomínal, som začal spolupracovať s talentovanou umelkyňou Luciou Lévai, vďaka jej talentu na maľbu na textil dostanú moje práce správny drive 🙂

Autor: Lenka Lévai Kresba na textil

Autor: Lucia Lévai
Komix – maľba na textil

A aké máš plány do budúcna?
Plány mám bohaté, no budem rád, ak sa časť z toho splní 🙂 Chcem v roku 2014, aby Mh. nebola len idea, ale aby bola už kvapka v mori. Určite sa pripravujeme na Styl&Kabo a mám v zaujme sa predstaviť aj na domácej scéne, a tak isto v lete by sa malo vycestovať na prehliadku do Španielska. Ale mojim snom je presadiť sa v USA 🙂 Človek bez plánov nie je človek, takže ľudia majte vlastné sny a choďte si za tým!

Máš nejaké sny čo sa týka kariéry?
Ako som písal vyššie, chcel by som sa presadiť a byť v USA, určite každý z tej brandže chce byť uznávaný a to chcem aj ja, síce to budem mat ťažšie, ale o to ten pocit bude krajší 🙂

Zdroj: Michal Harajbič (archív tvorby)

Zdroj: Michal Harajbič (archív tvorby)

Na záver nám ešte prezraď jednu vec: kde nakupuješ ty? 🙂 (nákupné centrá vs. butiky)
Čo sa týka nákupov, tak na Slovensku len v nákupných centrách 🙂 No ak som v zahraničí, tak niekedy aj v tých butikoch človek niečo nájde, mám zopár kúskov zo známych butikov.

Aj v tomto prípade ďakujem za rozhovor a spoluprácu! Myslím, že nie je až tak veľa návrhárov, ktorí by sa venovali vyslovene len pánskej móde, a preto je zaujímavé a dobré vedieť, že aj u nás vyrastajú mladí ľudia s takýmto talentom.
Ako tomu býva zvykom, na záver nájdete ešte všetky potrebné linky:

Pre viac info o Michalovej tvorbe a aktualitách, kliknite na jeho stránku na Facebooku, ktorú nájdete TU.
Aktuality sa samozrejme dočítate aj na Slovensko zajtra, resp. na stránke Slovensko zajtra na Facebooku (TU).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s