Dnes sa v rámci projektu Slovensko zajtra budeme po prvýkrát venovať hudbe. Nepôjde však o žiadnu speváčku/speváka, ale o 26-ročného skladateľa filmovej hudby! Lukáš Kobela, študent Konzervatória v Bratislave, človek, ktorého podpis nájdete napríklad na filme Lóve alebo v seriáli Búrlivé víno, nám porozpráva o svojej tvorbe, inšpirácii i vzoroch.

Poznámka: k čítaniu tohto rozhovoru odporúčam pustiť si nejakú príjemnú hudbu 😉 Ako inšpiráciu môžete skúsiť soundtrack k filmu Lóve, ktorého autorom je práve Lukáš.
A aké by to bolo Slovensko zajtra bez ukážky:

Na úvod nám o sebe prezraď nejaké základné informácie.
Volám sa Lukáš Kobela, mám 26 rokov. Absolvoval som Súkromnú strednú priemyselnú školu animovanej tvorby v Bratislave a následne odbor Masmediálna komunikácia na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti študujem odbor skladba na Konzervatóriu v Bratislave. Popri štúdiu sa venujem viacerým projektom z oblasti hudby pre film, TV a multimédiá.

Ako si sa k hudbe vôbec dostal?
Ako dieťa som mal veľa záľub, no väčšinou som pri nich nevydržal dlho. Doteraz si pamätám, ako som v 11-tich s malou dušou prosil rodičov, aby ma prihlásili do hudobnej školy Yamaha. Vydržal som tam len 2 roky, ale nebyť toho, možno by som sa dnes venoval niečomu úplne inému. Pozdravujem preto mojich učiteľov Stana RepkuIgora Šuňalu, ktorí mi dali základy hry na klávesy. Po dlhšom čase som sa k hudbe vrátil ako samouk. Lákala ma hra na gitare a spev. Neskôr som sa prihlásil do ZUŠky, kde som spoznal ďaľšiu dôležitú osobu, bez ktorej by som možno nebol tam, kde som, učiteľku spevu Darinu Tóthovú. Roky rozvíjala môj záujem o hudbu ako takú, až som si uvedomil, že práve to je oblasť, ktorej sa chcem venovať naplno. Zoznámila ma preto so skladateľom a pedagógom Ľubošom Bernáthom, ktorý bol vždy ochotný zodpovedať moje laické otázky a usmerňovať moje skladateľské pokusy. Systematicky ma pripravoval na štúdium skladby a v súčasnosti je práve on mojim profesorom na Konzervatóriu. V neposlednom rade by som sa chcel poďakovať svojim rodičom a najbližším, ktorí ma v mojich aktivitách vždy podporovali. Bez toho sa pohnúť veľmi nedá.

2_minulost_sucasnost

Zdroj: Lukáš Kobela – súkromný archív

Ty skladáš hudbu pre rôzne projekty, ale aká filmová hudba je Tebe osobne bližšie? Moderná, alebo orchestrálna?
Vždy mi bola bližšia orchestrálna / akustická hudba než elektronická a mám pocit, že čím viac o hudbe viem, tým viac sa v tom utvrdzujem. Treba ale podotknúť, že aj klasický orchester poskytuje obrovskú škálu zvukových efektov, ktoré možno využiť pre dosiahnutie „modernejšieho“ zvuku.

Čo je Tvojim zdrojom inšpirácie?
Možno sa môj názor rokmi zmení, ale v súčasnosti vnímam umeleckú tvorbu ako remeslo, ktoré je poháňané úplne rovnakými vplyvmi ako každá iná práca. Niekto si možno predstavuje, že v umení to funguje tak, že umelca zasiahne zjavenie a zrazu zo seba začne sypať noty, či mávať štetcom, ale z vlastnej skúsenosti viem, že to tak nie je. Sú obdobia kedy „máme čo povedať“, ale aj také, kedy je bohužial najväčšou inšpiráciou obyčajný deadline.

Ak tvorím hudbu pre film, inšpirujem sa príbehom a emóciami postáv. V prípade koncertnej hudby mi je zdrojom inšpirácie hudba samotná.

Oscaroví skladatelia Rachel Portman a Jan A.P. Kaczmarek (Concert for Help, Praha)

Oscaroví skladatelia Rachel Portman a Jan A.P. Kaczmarek (Concert for Help, Praha); Zdroj: Lukáš Kobela

Skús nám popísať proces tvorby nejakej skladby od samého začiatku/inšpirácie.
Napriek tomu, že ideálne by možno bolo proces tvorby každej skladby začínať od tých najvšeobecnejších zložiek, akými sú napr. forma skladby, jej dynamický priebeh, inštrumentácia a podobne, väčšinou to u mňa býva presne naopak a začnem písať prvé tóny skladby bez toho, aby by som mal predstavu, ako bude pokračovať. Väčšinou jednoducho sedím za klavírom a dookola omielam každy tón či akord, až kým nemám pocit, že je ten správny. Niektoré skladby vznikajú tak, že základnú kostru spravím čisto v klavírnej podobe a až potom ju upravujem pre iné / ďalšie nástroje, zatiaľ čo koncertnú hudbu komponujem vždy s predstavou konkrétneho nástrojového zoskupenia a jednotlivé linky zapisujem priamo do nôt. V oboch prípadoch využívam hudobné softvéry, vďaka ktorým si môžem každý nápad okamžite prehrať a skontrolovať.

Aké máš dojmy z práce na filme Lóve?
Film Lóve bol prvým a zatiaľ jediným celovečerným filmom, ku ktorému som mal možnosť skomponovať hudbu, a preto má pre mňa špeciálnu hodnotu. Veľa som sa pri ňom naučil a spolupráca s režisérom Jakubom Kronerom a celým štábom bola príjemná. Bol to projekt, pri ktorom sa stretlo viacero mladých zanietených ľudí, ktorí do práce dávali všetku svoju energiu. Ja sám som pri ňom určite zostarol o pár rokov 🙂

V tomto projekte si práve vytváral orchestrálnu hudbu, aké bolo pracovať so živým orchestrom?
S myšlienkou osloviť živý orchester prišiel režisér až niekedy v polovici celého tvorivého procesu. Veľmi ma to nadchlo a cítil som tým pádom ešte väčšiu zodpovednosť. Všetky skladby som preto musel zapísať do nôt, čo v prípade tzv. virtuálnej hudby (pri ktorej sa využívajú sample a nie živé nástroje), nie je nutné.

Hudbu sme sa rozhodli nahrávať v Prahe. Spolupráca s pražským FILMharmonickým orchestrom prebehla veľmi profesionálne. Nikdy nezabudnem na ten pocit, keď začali hrať prvú skladbu – hrdosť a strach v jednom. Nahrávanie trvalo celý deň a mojou úlohou bolo dohliadať na realizáciu jednotlivých skladieb. V prípade akýchkoľvek výhrad boli všetci ochotní skladbu zopakovať, až dokým sa neodobrila. Na konci dňa som bol taký unavený, že som ani nevládal oslavovať 🙂

Nahrávanie hudby k filmu Lóve (FILMharmonic Orchestra, Praha)

Nahrávanie hudby k filmu Lóve (FILMharmonic Orchestra, Praha); Zdroj: Lukáš Kobela

Aký si mal pocit, keď si prvýkrát videl hotový film?
Keďže som všetky scény filmu videl asi 50 krát, pri premiére v kine som sa, viac ako na dej, sústredil na každý nástup hudby a každú jednu notu v nej. Tŕpol som ako asi všetci, čo prezentujú svoju tvorbu a čakajú na odozvu publika. Výhodou filmovej hudby oproti koncertnej je to, že vás pri premiére v podstate nemá čo negatívne prekvapiť. Hudba je dávno nahratá a nikto z orchestra zrazu nezahrá falošný tón (jedine, že by sa prehliadol pri nahrávaní 🙂 ).

Keď sa celé publikum rozosmialo pri nejakej vtipnej scéne, alebo zhrozilo pri dramatickej, cítil som veľkú úľavu, pretože film zjavne zafungoval. Po premiére som dostal viacero pochvál a vážim si ich doteraz. Neviem, čo si budem o tomto soundtracku myslieť s odstupom dlhšieho času, ale vždy bude platiť, že som do neho dal v danom momente všetko.

Aké máš plány do budúcnosti? Chceš sa ďalej venovať štúdiu hudby?
Určite plánujem pokračovať v štúdiu skladby na Konzervatóriu. Som tam najviac spokojný a verím, že sa tam ešte veľa naučím. No a popri štúdiu by som rád pracoval na ďalších zaujímavých projektoch. Niekedy je ťažké skĺbiť všetky aktivity, ktorým sa chcem venovať, ale rozhodne sa nestažujem.

Plánuješ už aj nejaký ďalší projekt?
Už vyše roka ma dostatočne zamestnáva štúdium a práca na televíznom seriáli Búrlivé víno. Črtajú sa aj nejaké ďalšie spolupráce, ale o tom je zatiaľ priskoro hovoriť.

Zdroj: Lukáš Kobela - súkromný archív

Zdroj: Lukáš Kobela – súkromný archív

Akú hudbu počúvaš v súkromí?
Kedysi som počúval rockovú hudbu, potom výlučne filmovú a dnes väčšinou žiadnu, lebo nemám čas. Keby som sa živil štrikovaním, môžem pri tom počúvať, čo chcem, ale predstavte si skladať hudbu pri počúvaní inej 🙂

Aká je Tvoja obľúbená filmová skladba / soundtrack?
K filmovej hudbe som sa dostal, podobne ako asi väčšina jej milovníkov, cez tvorbu Hansa Zimmera, Johna Williamsa či Jamesa Hornera. Neskôr som si obľúbil hudbu Thomasa Newmana a Clinta Mansella. Ak by som ale mal určiť konkrétne filmy, určite by to boli Forrest Gump, Titanic, The Fountain, Requiem For a Dream, The Holiday, Meet Joe Black… Mohol by som pokračovať do zajtra 🙂

Ja osobne som tiež veľkým fanúšikom filmovej hudby, a preto som nesmierne rád, že sa aj Lukáš zapojil do tohto projektu a trochu nám poodhalil “zákulisie” takejto práce. Za rozhovor srdečne ďakujem!
Verím, že aj vás ostatných tento rozhovor zaujal, a že keď budete nabudúce sedieť v kine, tak sa trošku viac započúvate aj do hudby, ktorá každý film sprevádza už nejedno desaťročie.

V prípade, že máte záujem o viac informácii, klikajte na Lukášovu stránku, ktorú nájdete TUOdporúčam navštíviť aj Lukášov YouTube channel TU.
Nezabúdajte ani na stránku Slovensko zajtra na Facebooku, kde vás čakajú najnovšie informácie o našich talentoch, ale aj mnoho ďalšieho.

2 thoughts on “Lukáš Kobela

  1. Spätné upozornenie: Daniel Kontuľ | Slovensko zajtra

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s