V rámci projektu Slovensko zajtra sme sa už venovali rôznym druhom umenia. Dnes to bude umenie výtvarné. V skutočne pestrom rozhovore plnom ukážok sa vám predstaví mladý talentovaný umelec Lukáš. Keď som prvýkrát videl jeho portréty, tak som na chvíľu uvažoval, či ide o kresbu, alebo fotku. Veď posúďte sami:
Na úvod sa čitateľom trochu predstav
Mám 20 rokov, kresbe a maľbe sa venujem od detstva. Ako malý chlapec som navštevoval Základnú umeleckú školu, no, bohužiaľ, neskôr som umenie zanedbal a začal sa aktívne venovať športu. Pri rozhodovaní sa, kam na strednú školu, som si uvedomil to, že chcem, aby umenie sprevádzalo môj život a začal som na sebe pracovať, pracujem až do dnes.
Čo pre Teba umenie vôbec znamená?
Pre každého človeka znamená umenie niečo iné a ťažko sa to opisuje slovami. Umenie vychádza zvnútra človeka, pocity, myšlienky, nápady, to všetko ide von. Aj keď sa momentálne venujem portrétovej tvorbe na zákazky, čo ma aj celkom mrzí, lebo to nie je skutočný prejav, ale len detailné obkreslovanie, portrétmi si celkom slušne privyrábam, lebo nie som zrovna z rodiny, ktorá nemá finančné problémy, tak momentálne len využívam to, čo mi aspoň trocha ide a kreslím na požiadavky ľudí.
Študoval si scénické výtvarníctvo – odbor, ktorý znie neuveriteľne zaujímavo, je taký aj v skutočnosti?
Podal som si prihlášku na Strednú umeleckú školu scénického výtvarníctva v Bratislave, prijali ma, odbor dekoračná maľba a reprodukčná tvorba. Tento odbor ma bavil, aj keď nebolo zrovna jednoduché vymyslieť originálne kulisy a scény.
Momentálne riešim sťahovanie do Prahy, kde by som chcel skúsiť podať si prihlášku na Výtvarnú akadémiu, no zatiaľ musím pracovať sám na sebe a zdokonalovať sa vo viacerých technikách. Keby je taká možnosť, rád by som pracoval v mojom obore a venoval sa práci v divadle.
Myslíš si, že sa na nejaké divadelné predstavenie alebo film pozeráš inými očami, keďže si študoval scénické výtvarníctvo?
Keď sledujem divadelné predstavenie, viac ako dej si všímam rôzne riešenia pozadia, kulís, či rôzne rekvizity, celok sa skladá z detailov a tie veľa ľudí prehliadne, to iste platí aj pri filmoch.
Existuje veľké množstvo techník, aj ty sa venuješ viacerým, ktorá je podľa teba najnáročnejšia? Prečo?
Venujem sa viacerým technikám, ceruzky, akrylové farby, fixky, spreje, akvarel, uhlík, kriedy, pastel, robím aj návrhy a dizajn na tetovania, dizajn na plagáty, tričká, CD atď.
Najviac som sa venoval ceruzke a myslím, že s tou mi to ide aj najlepšie, no teraz sa chcem posunúť ďalej v inom smere a pracovať viac s farbami, či už na plátno, alebo na stenu. Môj názor je taký, že maľba akrylom, alebo olejomaľba je jedna z najťažších techník, a prečo? To by si mal každý skúsiť a myslím, že hneď pochopí. Je náročné kombinovať a namiešať vhodné farby. A hlavne pri tom treba oveľa viac trpezlivosti .
Myslíš si, že sa kresliť dá naučiť, alebo to musí byť vrodené?
Myslím si, že kresliť a maľovať sa dokáže naučiť každý, kto sa tomu venuje, hlavne od detstva, kedy sa človek všetko rýchlejšie učí ako v dospelosti. Takže všetko je to hlavne o tréningu. Pokiaľ človek na sebe nepracuje a nerozvíja sa, nepomôže mu ani vrodený talent… a tak to platí pri všetkom.
Srdečná vďaka Lukášovi za prvý tohtoročný rozhovor! Dúfam, že vás Lukášova tvorba zaujala. Ktovie, možno sa medzi vami nájdu aj budúci zákazníci 🙂
Viac informácií o Lukášovi spolu s jeho tvorbou nájdete aj na jeho stránke. Link pripájam TU.
Nezabúdajte však ani na facebookovskú stránku Slovensko zajtra, kde taktiež nájdete mnoho zaujímavých vecí.

Zdroj: Lukáš Lukéro
Na záver ešte pár ukážok:
One thought on “Lukáš “Lukéro””