Mám obrovské šťastie na ľudí, s ktorými pracujem, a ktorí ma vzdelávajú.”
Mať talent nie vždy stačí. Podobne, ako vo všetkom, tak aj v tomto prípade je nutné mať aj štipku šťastia. Šťastie na ľudí, ktorí tento talent prebudia a usmernia. Príkladom je aj Ondrej Hraška, mladý talentovaný herec a spevák, ktorého môžete poznať z nejedného seriálu a filmu (Panelák, Mesto tieňov, Nedodržaný sľub, Nebo, peklo… zem), z divadla (momentálne pôsobí v Radošinskom naivnom divadle), ale aj z reklamy.

Slovenská sporiteľňa

Najprv trochu o herectve;
Ako si sa k nemu vôbec dostal? Bolo to cielené, alebo ťa niekde náhodou objavili?
Od malička som hrával futbal, tancoval som vo folklórnom súbore Hájenka a hral na husliach. Mama je tanečníčka na polovičný úväzok a otec sem-tam chytí do rúk mikrofón a konferuje rôzne akcie. Takže s vystupovaním som sa stretával od malička. Potom v dvanástich alebo trinástich môj spoluhráč z Karlovky mal nápad, či s ním nechcem skúsiť ísť na konkurz do divadla Ludus, ktoré ešte vtedy sídlilo v PKO. V porote sedela žena, ktorej som doteraz nesmierne vďačný a zaviazaný, nebyť nej, tak sa doteraz snažím presadiť do základnej jedenástky. Nielen, že ma objavila, ale aj nesmierne veľa naučila. Je to Monika Ondrejková. Postupne sa moje priority menili. Nechal som futbal, rok na to folklór a začal som čoraz viac hrávať. Rodičia, klasicky, v tom nevideli nijakú budúcnosť, až pokým sa nepristavili výsledky. Začali sme (často) vyhrávať celoštátne prehliadky a prichádzali ponuky…

Zdroj: Ondrej Hraška

Zdroj: Ondrej Hraška

Už druhú sezónu hráš v Radošinskom naivnom divadle (RND), ako vnímaš toto pôsobenie? Teda pôsobiť v divadle s takou históriou a po boku/pod vedením skúsených hercov?
Hrať v RND je obrovská škola či remesla, medziľudských vzťahov a úcty k divákom. Za tie dva roky som pred sebou nevidel nevypredanú sálu… Je to obrovský zázrak, že bez veľkej reklamy, len so značkou divadla diváci prídu a vypredajú sálu aj v DK Šahy. Preto si myslím, že vedenie divadla si nemôže dovoliť nekvalitný „produkt“. A to sa týka aj hercov. Pravda, som v súbore najmladší. Na konkurz som išiel v sedemnástich. Bál som sa, ako ma bude už zabehnutý kolektív brať. Našťastie dnes môžem nahlas povedať, že si rozumieme a rešpektujeme sa. Trávime spolu omnoho viac času, ako v iných divadlách. Vytvoril som si pár, aspoň dúfam, že to tak je, naozaj dobrých vzťahov, ktorí sú, či už výborní herci, alebo herečky. Predsa len, rok je nabitý zájazdmi, skúškami a zase zájazdmi.

Hra Sčista-jasna; Radošinské naivné divadlo Autor: Ctibor Bachratý Zdroj: Ondrej Hraška

Hra Sčista-jasna; Radošinské naivné divadlo
Autor: Ctibor Bachratý
Zdroj: Ondrej Hraška

Láka ťa aj televízne herectvo, alebo máš radšej iba divadlo?
Nanešťastie na Slovensku je tých filmových príležitostí pre hercov žalostne málo. Ak sa teda naskytne možnosť, neváham. Je to iný druh práce, ktorý ma nesmierne baví a zaujímam sa o ňu. Myslím si, že každý herec by mal vedieť niečo o výrobe tohto média. Keď vie ako „funguje“ kamera – jej pohyb, zvuk, svetlo, pozná hranice svojej práce… Čo sa týka televízneho herectva, pri dnešnom neskutočne rýchlom výrobnom tempe/procese, herec nemá šancu ísť do hĺbky. Stačí byť prirodzený a nezdržovať.

Okrem hrania sa venuješ aj spevu, je to tak?
Spevu som sa začal venovať pred tromi rokmi a sám sa čudujem, ako sa to vyvíja. Bude to asi tými husľami… Hral som na ne 13 rokov, sluch bol teda trénovaný a technika je veľmi podobná, s tým rozdielom, že pri husliach používate ruky a pri speve dych. Zatiaľ sa mi darí jedna zásadná vec, ktorá sa životu podarila. Mám obrovské šťastie na ľudí, s ktorými pracujem, a ktorí ma vzdelávajú. Stalo sa to aj pri pedagógovi spevu. Sadli sme si ľudsky aj pracovne a to je základ. Pán Neshyba je bývalý sólista opery SND a pôsobil všade možne po svete… Najnovšie ma oslovila klasika. Myslím si, že je to ten najlepší možný základ pre speváka. Sústredenie a samotná technika pri spievaní klasiky dostáva zabrať. Potom bez akýchkoľvek ťažkostí odspievate populárnu pesničku, kde sa to najnovšie hýbe ani nie v rozmedzí jednej oktávy, alebo muzikál, swing… jazz, to už je samostatná kapitola…

Môj veľký idol bol a asi vždy bude Ol Blue eye, Mr. Frank Sinatra.

Moja obľúbená pieseň je “One for my Baby (and one more for the Road)” – Frank Sinatra.

Okrem iného mám teraz najradšej Gregoryho Portera s jeho jemným jazzíkom, Kurta Ellinga, Michael Bublé (tohto mám v zuboch, lebo ma predbehol…). Nikto neurobí takú šou ako Robbie Williams… A samozrejme klasiky ako Miles Davis, J. Coltrane, božská Ella…atď… Z našej scény milujem Nohavicu, Petra Lipu, R. Muller, pána Lasicu s Bratislava Hot Serenaders…

Zdroj: Ondrej Hraška

Zdroj: Ondrej Hraška

Spievaš aj v jazzovom triu, povedz nám o vás niečo viac. Kde vás môžeme vidieť, respektíve počuť vystupovať?
Aktuálne pôsobím v jazzovej formácií JAZZ POPS UP. Sú to vynikajúci hudobníci, ktorí majú roky odohraté v rôznych žánroch a skončili pri jazze. Vedia presne, čo chcú a idú si za tým. Ja sa zatiaľ nechcem úzko profilovať ako jazzový spevák a chalani to cítia. Viac cítim predsa len ten swing a robenie show. Je to aj tým, že v swingu má spevák oveľa viac voľnosti využiť nie len spevácky potenciál… V Bratislave hráme najbližšie 10. februára v Zelenom Strome na Vysokej ulici.

Zdroj: Ondrej Hraška

Zdroj: Ondrej Hraška

Nechcel by si spojiť herectvo a spev napríklad do muzikálu? Alebo si v nejakom už vystupoval?
Herectvo a spev spájam každé predstavenie… Môj prvý muzikál bol, to som mal asi 14/15 rokov My fair lady, kde som hral otca Elizi, Doolittla. Ak sa v budúcnosti naskytne ďalšia muzikálová príležitosť, určite ňou neopovrhnem.

A popri tom všetkom ešte aj nakrúcaš svoje vlastné filmy – akej téme sa venuješ? O čom sú?
Na filme ako takom ma fascinuje, že z nehmatateľného urobíš hmatateľné.
Myslím to tak, že daná chvíľa, priestor, či situácia, sa v živote už nikdy nezopakuje tak, ako v určitom okamihu predtým. Ale vo filme to možné je. Manželská hádka v kuchyni za slnečného počasia, dramatická situácia, ktorá bude už navždy zachytená so svojimi pauzami, gradáciami, pohybmi, svetlom a neumytým riadom, vo forme, v akej je naplánovaná. V divadle to možné nie je. Každé slovo a pohyb je síce naplánovaný, ale vždy načasovaný inak. Je nemožné vidieť dvakrát za sebou to isté predstavenie. Zachytiť priestor a ľudí v situácií, ktorá sa neopakuje v takej forme, v akej si myslím(e), že by mala byť.

Zdroj: Ondrej Hraška

Zdroj: Ondrej Hraška

Príbehy si nerád vymýšľam, keď tak dovymýšľam. Najradšej píšem s niekým a navzájom sa dopĺňame. Treba písať o živote, pozorovať ho a ak to je možné s nadhľadom… Vtip a humor dnes vo filmoch chýba. Najmä v tých našich. (Až na posledný, výborný film Kandidát na čele s ešte lepším, mojim kolegom, Miškom Kubovčíkom).


Koho filmy sleduješ najradšej ty? Prečo?

Veľmi rád mám bratov Coenovcov a špeciálne ich skvost Big Lebowski na čele s úžasnými hercami – Jeff Bridges, John Goodman. Čoraz viac objavujem Woodyho Allena. Výborný je Christopher Nolan (Počiatok a Batmani) a samozrejme pán Scorsese. Čo sa týka aktuálnych filmov, veľmi odporúčam minuloročný taliansky film roka Veľká nádhera od Paola Sorrentina.

Zdroj: Ondrej Hraška

Zdroj: Ondrej Hraška

Mnoho mladých ľudí sníva o tom, že budú hercami/spevákmi – čo by si im odkázal?
Väčšinu ľudí od toho odhováram, sám ani neviem prečo… Asi preto, lebo si uvedomujem, aké obrovské šťastie mám a viem, že iní sa pod tak šťastnou hviezdou nenarodili. Na náhodu neverím, a preto si myslím, že ak dá človek do toho, čomu sa venuje, všetko (a obetuje tomu spustu času, našťastie som si ten čas nikdy neuvedomoval), to ostatné sa podriadi a ani neviete ako, príležitosti prídu sami. Potom je už, s dovolením, len na Vás ako s ňou naložíte.

Film: Čas grimás Zdroj: Ondrej Hraška

Film: Čas grimás
Zdroj: Ondrej Hraška

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a za to, že si sa s nami podelil o svoje skúsenosti a názory! V budúcej kariére, ale aj mimo nej Ti držím palce a želám len to najlepšie!
Ak vás rozhovor zaujal a chceli by ste vedieť viac, prípadne vidieť Ondreja priamo na javisku, klikajte na stránky Radošinského naivného divadla
(link TU).
Aktuálne informácie o Ondrejovi nájdete aj na facebookovskej stránke Slovensko zajtra.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s