V dnešnej dobe nie je o výstavy skúsených, ale aj mladých umelcov, vôbec núdza. Nemyslím si, že by to bolo tým, že by dnes mohol byť umelcom ktokoľvek, ale tým, že máme viac možností pre rozvoj talentu a sebaprezentáciu. Rovnako dôležitý je aj fakt, že stúpa aj záujem. Aj v rámci projektu Slovensko zajtra sa dnes vrátime k výtvarnému umeniu. Po nedávnom rozhovore s Lukášom mi je cťou predstaviť vám dnes jednu talentovanú mladú dámu – 26 ročnú Martinu Rötlingovú. Spoznajte aj vďaka Slovensku zajtra jej jedinečnú tvorbu.

Na úvod sa nám, Martina, trochu predstav.
Volám sa Martina Rӧtlingová a mám 26. Som z Bratislavy, vyštudovala som maľbu v Bystrici na Akadémii umení a momentálne žijem a tvorím v Prahe.

Zdroj: Martina Rötlingová

Zdroj: Martina Rötlingová

Ako si sa k výtvarnej tvorbe vôbec dostala?
Kreslila som si tak nejak vždy, a mamina ma dala na výtvarnú hneď ako som nastúpila do školy, a potom sa to už viezlo. Na strednej som chcela robiť pôvodne fashion design, ale nakoniec som šla na animovanú tvorbu, kde ma predmet základy maľby bavil najviac a tak ďalšia voľba bola akadémia.

Čomu sa vo výtvarnej tvorbe venuješ?
Témou, ktorá preniká naprieč mojou tvorbou je žena. Venujem sa teda najmä portrétu a figúre, ktoré sú rôzne spracovávané v závislosti od konkrétnej témy. Tou poslednou, ktorá ma drží už niečo vyše roka je Vplyv konzumerizmu (konzumeristickej spoločnosti) na ženu. Formy sa rôznia od hyperrealistického poňatia až po tie rozmalované, niekedy až na hranicu abstrakcie.

Zdroj: Martina Rötlingová

Zdroj: Martina Rötlingová

Prečo si si vybrala ako tému práve ženu?
Lebo je mi tato téma ľudsky najbližšia a akosi to prirodzene vyplynulo. Spočiatku som síce riešila skôr svoje problémy na plátne, svoje skúsenosti, ale dnes sa už, myslím, posúvam k všeobecnejším otázkam o ženách.

V Tvojom portfóliu, ktoré je delené na jednotlivé roky, je vidieť, že sa aj Tvoja tvorba, resp. jej stvárnenie menilo; Pociťuješ takéto zmeny? Myslíš si, že sa nejakým spôsobom vyvíjaš alebo hľadáš?
Myslím, že je dôležité, aby sa tvorba vyvíjala, a dúfam, že sa i tá moja posúva správnym smerom. Je pravda, že spočiatku som riešila v tvorbe veľmi osobné problémy, čo si nemyslím, že je zlé, ale vyšlo z toho niekoľko ponurejších vecí. Ja som tvorila ako to prišlo a realizovala veci, ktoré ma inšpirovali, a až spätne tú časť tvorby vnímam takto. K niektorým veciam je potrebný odstup, i tak sa potom ako umelec môžem posunúť ďalej.

Zdroj: Martina Rötlingová

Zdroj: Martina Rötlingová

Myslíš si, že sa v živote umelca tento vývoj niekedy zastaví?
Ja dúfam, že nie. Život sám je pohonným motorom, a všetko čo sa deje okolo nás a nám, nás formuje a inšpiruje. Tak potom môže vypovedať umenie i o dobe, v ktorej vzniklo. A myslím, že je dôležité nechať svet nás takto ovplyvňovať, aby sme sa vyhli istému zacykleniu v tvorbe.

Mnohým návštevníkov výstav/vernisáží a pod. sa pri pohľade na niektoré obrazy zdá, že ide len o náhodné kombinácie farieb, tvarov a pod. V čom máme hľadať, alebo v čom vidíš ty jedinečnosť a hodnotu nejakého výtvarného diela?
Je paradoxom doby, akí sú ľudia konzervatívni v názore a pohľade na umenie. Žijeme v dobe, kedy často vzniká umenie, ku ktorému jednoducho potrebujeme komentár alebo otvorenú myseľ, ale ľudia sú akoby pohodlní a chcú jednoduché veci. Ja vidím hodnotu diela v tom, keď ma skutočne osloví, vnútorne sa ma dotkne – je jedno, či formou, kedy i len škvrny na plátne vo vás môžu vyvolať emóciu, alebo myšlienkou – ale hodnotné dielo je pre každého niečo iné, takže je dobré, že si je z čoho dnes vyberať.

Zdroj: Martina Rötlingová

Zdroj: Martina Rötlingová

V čom je Tvoja tvorba jedinečná?
Myslím si , že je na druhých, aby posudzovali, čím je moja tvorba jedinečná, ale domnievam sa, že je plusom môj repertoár maliarskych prístupov k téme. I keď je tam široká škála, mám pocit, že som to stále ja.

Mala si už aj nejaké výstavy?
Niekoľko ich už bolo, snažím sa iniciovať niektoré i sama. Napríklad tento mesiac chystáme v Prahe s kolegyňou kolektívnu výstavu s bývalými spolužiakmi z Akadémie. To bude moja druhá výstava v Prahe, ale vystavovala som už i v Bratislave, Paríži a Taliansku.

Zdroj: Martina Rötlingová

Zdroj: Martina Rötlingová


Bola si dokonca finalistkou tzv. „Maľby roka 2013“. O čo v tomto ocenení ide?
Je to čisto maliarska súťaž, ktorá je pod záštitou nadácie VÚB banky a koná sa každý rok od roku 2006. Zo súťažiacich vyberie porota, ktorá sa každý rok mení, 20 finalistov, z ktorých 3 víťazi získajú finančné ohodnotenie, ktoré ich má podporiť v ďalšej tvorbe. Minulý rok som sa prihlásila po prvýkrát, a bola som nadšená, že sa mi podarilo hneď dostať i medzi finalistov. Bol to pre mňa veľký úspech.

Ako by mal človek začať, ak by sa chcel venovať výtvarnému umeniu?
Záleží, či sa chce venovať praktickej alebo teoretickej stránke. V každom prípade, je dôležité si občas niečo o umení prečítať, či už o súčasnom, alebo o starom. V literatúre, tak ako aj v galériách, je nielen množstvo inšpirácie, ktorá nám dáva nové podnety, ale i objasňuje, o čo v umení ide. Potom, keď prídete na vernisáž, môžete rozprávať nielen o dobrom víne, ale i o tom, ako ten a ten umelec vychádza zo starých majstrov, alebo o čom sú tie jeho referencie v diele. 🙂

Zdroj: Martina Rötlingová

Zdroj: Martina Rötlingová

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor! Prajem Ti, aby sa Ti darilo Tvojou tvorbou zaujať čím širšiu verejnosť!
Ak sa vám Martinina tvorba páči, viac informácií nájdete aj na Facebooku. Jednak na Martininej stránke
(TU), ale aj na stránke Slovenska zajtra (TU).

Diskusia k článku:
Zaujímate sa o tvorbu mladých umelcov? Alebo zostávate verní klasikom?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s