Na jednej strane je nesmierne dôležité, aby sa talent človeka pestoval a rozvíjal. Zároveň je nemenej dôležité poskytnúť tomuto talentu priestor na to, aby sa ukázal v plnej kráse. A práve preto som sa rozhodol predstaviť vám mladého manažéra a producenta Michala Klembaru. Dlho som rozmýšľal, akú funkciu mu priradiť v tomto úvode, pretože na výber sa ponúka viacero. Čítajte ďalej a uvidíte, že Michalova činnosť je skutočne obsiahla. Hlavným znakom však je – podpora kultúry.

Prečo si sa rozhodol aktívne sa venovať kultúre? Ako si sa k nej vôbec dostal?
Ešte na strednej škole som začal písať pre SME Online a čoskoro na to sme s pár priateľmi založili internetový magazín o filmoch, CinemaView.sk. Funguje dodnes. Neskôr sme sa rozhodli, po mojom príchode do Trnavy, preniesť aktivity z internetu aj do reálneho sveta a začali sme robiť filmové podujatia. Postupne pribúdali aj ďalšie ako Improliga, PechaKucha Night a podobne.
Výhodou bolo to, že v Trnave toho v tom čase, okolo roku 2006, pre mladú generáciu veľa nebolo. Mali sme teda priestor sa realizovať.

Ako je to dnes s CinemaView.sk? Neplánujete prejsť do tlačenej podoby?
Máme viaceré plány s týmto magazínom. Chceme hlavne v najbližšej dobe upraviť grafickú stránku webu a počas roka pripraviť úplne nový web. Ten aktuálny má už viac rokov a nezodpovedá tak dnešným potrebám a očakávaniam.
Tlačenú verziu však určite neplánujeme. Takýto magazín sa u nás nevie uživiť.
V minulom roku sme však vydali jednu tlačenú publikáciu. Bola však zameraná len na slovenské krátke filmy a vyšla v angličtine.

Kto do tohto magazínu prispieva/píše?
Veľmi rôznorodí ľudia s hlbokým záujmom o kinematografiu. Časť sú študenti, časť starší autori, či už z univerzít, pracujúci pre iné médiá a podobne.

Hovoríš, že sa v tej dobe, keď ste začínali, veľa toho pre mladú generáciu nerobilo. S akou ste sa stretli s odozvou? Nastal záujem hneď, alebo to chcelo nejaký čas?
Pri filmových podujatiach sa dá povedať, že hneď. Pri iných formátoch to trochu trvalo, napr. pri Improlige (súťaž v divadelnej improvizácii). Diváci ju museli postupne objaviť.

Z toho, čo si doteraz povedal, aj toho, čo sa o Tebe dá nájsť na nete, je jasné, že sa venuješ viacerým aktivitám z rôznych oblastí kultúry… Predpokladám, že máš vďaka tomu už vytvorený prehľad o kultúre na Slovensku ako celku – ako by si ju popísal? Resp. v akom je podla teba stave?
Na túto otázku nie je ľahké odpovedať. V mnohých oblastiach je badať výrazný kvantitatívny a kvalitatívny posun. Napríklad literatúra si našla svojho čitateľa a okrem komerčnej tvorby sa začína dariť aj kvalitnejším dielam. Pár rokov dozadu by to asi málokto očakával.
Celkovo som optimistický. Priestor na pôvodnú tvorbu tu je. Vydávajú sa kvalitné knihy, robí sa dobra hudba, nakrúcajú sa filmy. Začínajú nám všelikde po Slovensku vznikať zaujímavé kultúrne centrá a priestory.
Problémov je samozrejme tiež veľa. Mnoho ľudí pôsobiacich v kultúre to robí len ako hobby popri inej práci. Miera profesionalizmu teda zaostáva za inými krajinami. A je v tom samozrejme aj riziko, že mnoho z toho, čo sa podarilo dosiahnuť, sa stratí spolu s jednotlivcami, na ktorých to do veľkej miery stále stojí. Hlavne pokiaľ hovoríme o nezávislej kultúre (teda mimo štátnych a verejných kultúrnych inštitúcii).

A ako je to v tej štátnej oblasti? Ty robíš aj konzultácie pre samosprávy… Je z ich strany istá snaha venovať sa kultúre vo väčšej miere, poprípade vyčleňovať na kultúru viac prostriedkov?
Túto snahu bolo badať najmä pred rokom 2008. Finančná kríza to teda zmenila. Samozrejme, je tu výnimka ako napríklad projekt Európskeho hlavného mesta kultúry v Košiciach.
Nie je to však vždy vec peňazí. Mnohé mestá majú na kultúru slušné rozpočty. Problém je skôr v tom ako sa používajú.
Zrejme najväčší vplyv majú štát a samosprávy (najmä kraje) na divadlá a galérie. Situáciu divadiel je ťažké hodnotiť, ich úroveň je od mesta k mestu veľmi rozdielna. Galérie sú však vo vážnych problémoch už asi všade na Slovensku. Buď ich trápia nízke rozpočty, alebo zlý manažment. Často aj aj.

Mohol by aj v tejto oblasti podla teba fungovať vzorec prevzatý z ekonómie: “dopyt vs. ponuka”?
Do určitej miery to tak funguje a fungovalo vždy. Ak konkrétna divadelná hra nemá u divákov úspech, nereprízuje sa.

Keď už hovoríme o dopyte, aktívne si sa podieľal aj na projekte Európskeho hlavného meste kultúry. Akú pozíciu si konkrétne zastával a ako by si ten dopyt, a možno aj ponuku, zhodnotil v tomto prípade?
Pracoval som povedzme na pozícii projektového manažéra v jednom z mnohých programov. Konkrétne išlo o program Creative Industry Toolkit 2012 a 2013. Zameriaval sa na rozvoj kreatívneho priemyslu. Mal som nastarosti projekty zamerané na vzdelávanie v oblasti filmovej tvorby. Išlo teda o aktivity zamerané na profesionálne prostredie a študentov filmových a mediálnych odborov.
Nepracovali sme teda priamo s verejnosťou.

V tomto prípade išlo o projekt v Košiciach, ale v úvode si spomínal, že si projekty rozbiehal v Trnave. Ktoré projekty vydržali až dodnes?
Ja som pôvodom z východného Slovenska. Kvôli vysokej škole som však prišiel do Trnavy a ostal som tu, ale sem tam robím niečo aj mimo mesta.
Takmer všetky podujatia robíme stále. Výnimkou sú tie v Bratislave. Bolo to pre nás náročnejšie, dochádzať z Trnavy a podobne. Rozhodli sme sa v istom momente, čo najviac sústrediť na podujatia aj ďalšie projekty v Trnave.

Ide o jednorazové podujatia alebo opakujúce sa – s istou históriou a periodicitou?
Základ tvoria podujatia, ktoré sa konajú pravidelne. PechaKucha Night je štyrikrát ročne, filmové a komediálne zväčša dvakrát do roka, ale robíme i veľa jednorázových podujatí.
Veľa možno nie je to správne slovo, ale pribúda ich :).

Ako sa môžem stať súčasťou týchto podujatí ako tvorca? Dá sa nejakým spôsobom prihlásiť, kde nájdem viac informácií?
Sme samozrejme otvorení aj novým ľuďom. Na našom webe oz.publikum.sk sa dá nájsť všetko potrebné info.

Na druhú stranu, ktoré z vašich podujatí by si mi odporučil navštíviť ako záujemcovi o kultúrny zážitok? Prečo?
Záleží na tom, čo Ťa zaujíma. Veľmi obľúbené sú v poslednom období Improliga a stand-up comedy show Žarty bokom. Vystupujú na nich mladí nádejní komici, ktorých sa určite oplatí vidieť a počuť. Ak máš rád dizajn, architektúru či výtvarné umenie, tak treba prísť na PechaKucha Night Trnava. Môžeš tam stretnúť tých najlepších slovenských tvorcov.

Ako zvládaš aktivitu v toľkých projektoch?
Času je niekedy málo, ale postupne sú veci jednoduchšie. Dnes nám príprava jedného podujatia zaberá len zlomok času, ako tomu bolo na začiatku.

Čo je pre Teba na tvojej práci to najnáročnejšie?
V poslednom čase hlavne si udržať pracovnú disciplínu a makať aj v dňoch, keď sa naozaj nechce :).

Srdečná vďaka za rozhovor! Držím palce, aby sa vám aj naďalej darilo pomáhať zvyšovať úroveň kultúry na Slovensku, a aby podujatia, ktoré organizujete lákali stále viac návštevníkov!
Ak vás rozhovor zaujal a chceli by ste získať viac info, navštívte stránku OZ Publikum.sk 
(TU). Nezabúdajte ani na spomínaný magazín CinemaView.sk.
Zaujímavé a aktuálne informácie vás čakajú aj na facebookovskej stránke Slovenko zajtra.

DISKUSIA K ČLÁNKU:
Ako je na tom kultúra vo Vašom meste? Konajú sa u Vás nejaké kultúrne podujatia?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s