Hokej skutočne hýbe Slovenskom. Práve preto sa k nemu dnes vraciame aj v rámci projektu Slovensko zajtra. Len pred dvomi týždňami sme si predstavili juniorského brankára HC Slovanu Bratislava Sama Baroša a dnes tu máme ďalší nádejný slovenský talent pôsobiaci v ďalekej krajine tisícich jazier. Som veľmi rád, že vám môžem predstaviť centra fínskeho tímu Vaasan Sport hrajúceho v najvyššej fínskej súťaži – Michala Krištofa.

Nedávno sme tu mali rozhovor so Samuelom Barošom, ktorý hovoril aj o tom, že sa k hokeju dostal viac menej náhodou, bolo to tak aj v Tvojom prípade?
Moje začiatky začali, keď som mal asi 3 a pol roka. Neboli vôbec ružové. Nikdy sa mi na ľad nechcelo chodiť a vždy, keď som bol úplne malý, som sa na ľade väčšinou len hral so snehom, sedel miesto toho, aby som korčuľoval, ale potom začal trénovať aj môj bratranec, ktorý je o rok starší, a tak som si povedal, že to skúsim ešte raz aj ja 🙂

Začínal si ako žiak, potom si hral za dorast v HK Nitra, odkiaľ si postúpil po krátkom čase k juniorom, a potom prišla zaujímavá ponuka – z Fínska. Ako vnímaš s odstupom času túto tvoju „cestu“ tam, kde si dnes?
Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie. Nemal som ešte ani 18 rokov, ale ja to vôbec neľutujem, ten strávený čas vo Fínsku. Určite to bolo ťažké bez rodiny a priateľov, ale už som si na to zvykol a je to v podstate ako môj druhý domov. Mám tam veľa priateľov, a tak som rád, že tam môžem ďalej pokračovať 🙂

Zdroj: Michal Krištof Autor: Sebastian Pundars

Zdroj: Michal Krištof
Autor: Sebastian Pundars

Aký bol prechod do Fínska? Bolo náročné nastaviť sa na inú krajinu, aj čo sa týka hry a podobne?
Išiel som zo slovenskej do fínskej juniorky a bol to pre mňa veľmi veľký skok. Mal som čo robiť, aby som sa tam adaptoval, ale postupom času to bolo lepšie a lepšie, ale liga bola hlavne oveľa rýchlejšia a to bol ten problém, robiť všetky tie veci na ľade vo väčšej rýchlosti 🙂

Čo Ťa na Fínsku zaujalo najviac? Čím si Ťa získalo?
Vo Fínsku asi tí ľudia a tá príroda, pretože ľudia sú iní ako na Slovensku, sú viac priateľskí, vždy ochotní vám pomôcť, takže asi to; a k tej prírode, sme pri mori, takže to bolo asi to najviac, čo ma vo Fínsku zaujalo 🙂

Zdroj: Michal Krištof Autor: Sebastian Pundars

Zdroj: Michal Krištof
Autor: Sebastian Pundars

Získal si tu aj nejedno prestížne ocenenie, povedz nám o nich viac.
Tak v druhej sezóne v juniorke som sa dostal do all star tímu a bol som hráčom septembra. Veľmi mi k tomu pomohli moji spoluhráči, ale hlavne tréner, ktorý mi pomáhal ako na ľade, tak aj mimo neho. Mám s ním dodnes dobrý vzťah, takže dúfam, že ma bude niekedy v budúcnosti ešte trénovať, bola by to pre mňa česť.

Čo Ťa najviac motivuje okrem podobných úspechov?
Motivujú ma hlavne tie víťazstvá. Chcem vyhrať každý zápas, aj keď to už nič nezmení. To je moja najväčšia motivácia.

Kde teda pôsobíš aktuálne?
VAASANSPORT je môj klub práve teraz.

Zdroj: Michal Krištof Autor: Sebastian Pundars

Zdroj: Michal Krištof
Autor: Sebastian Pundars

Hral si už aj za reprezentáciu, to bola zrejme opäť iná skúsenosť, však?
Tak v reprezentácii je to vždy o inom. Ja som síce nemal tú česť hrať nejaké veľké turnaje, ale tam je vždy dobrá partia a každý chce ukázať to najlepšie a presvedčiť, že si to zaslúži tam byť a je, bola a aj bude pre mňa česť si obliecť reprezentačný dres 🙂

Hokejový svet je dnes akoby rozdelený na dve väčšie časti – NHL a KHL, aký tím je Tvoj naj, koho sleduješ?
Tak v NHL je to Detriot, neviem ani prečo, ale odmalička to bol môj obľúbený tím. A v KHL ich je tam viac dobrých, ale ja obdivujem asi najviac Dinamo Moskva.

Väčšinou vidíme na klziskách trénovať hokej už naozaj malé deti, podobne, ako si bol aj Ty, ale myslíš, že sa dá začať aj neskôr?
Určite sa dá. Mal som veľa spoluhráčov aj v mládežníckych, ale aj teraz u mužov, čo hovorili, že začali neskôr a teraz hrajú najvyššie ligy, takže si myslím, že nikdy nie je neskoro, keď niekto chce a baví ho to, vždy by to mal skúsiť 🙂

Zdroj: Michal Krištof Autor: Sebastian Pundars

Zdroj: Michal Krištof
Autor: Sebastian Pundars

Srdečne ďakujem za rozhovor aj Tebe Michal! Rovnako, ako aj ostatným tu predstavovaným ľuďom, aj Tebe želám veľa úspechov v športovej kariére, ale aj v živote!
Ak vás rozhovor zaujal, nezabudnite ani na facebookovskú stránku Slovensko zajtra, na ktorej nájdete všetky aktuálne informácie, ale aj omnoho viac!

I would also like to thank to Sebastian Pundars, author of  the pictures used in this article! Paljon kiitoksia! (Thanks a lot!)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s