Denne vychádzajú desiatky skladieb, ale nie každá mu rozkýva hlavu. O tie, ktorým sa to podarí, sa prostredníctvom internetu môže podeliť s celým svetom. Reč je o dvadsaťjedenročnom študentovi Adamovi Fajnorovi, ktorý si založil internetovú stránku www.chorykoren.com. K založeniu vlastného blogu ho viedla láska k hudbe, konkrétne k rapovej. V súčasnosti študuje matematiku a fyziku so zameraním na vzdelávanie na Masarykovej Univerzite. Sledovať novinky zo sveta hudby môžete okrem jeho webovej stránky aj na Facebooku.

Kedy skrsol v tvojej hlave nápad vytvoriť stránku www.chorykoren.com?

Vytvoriť si vlastnú stránku mi napadlo už začiatkom roku 2014. Vtedy som sa zameriaval na rady a tipy pri pracovných pohovoroch. Po dvoch príspevkoch som už nemal o čom písať. Keďže nová hudba vychádza každý deň, písať o nej môžem vždy a aj o niečom inom. Tak som v auguste začal s Koreňom. Názov som preložil zo stránky, z ktorej čerpám nápady – illroots.com.

Založiť si internetovú stránku je v dnešnej dobe ľahké a nestojí to skoro nič. V čom sa líši tvoja stránka od ostatných?

Snažím sa o to, aby moje príspevky boli čo najvýstižnejšie. Návštevník uvidí, že málokedy presiahnem dve vety. Je to hlavne preto, že o hudbe sa nečíta. Hudba sa počúva. Na väčšine stránkach o hudbe vždy čítam to isté. Ten a ten vydal to a to. Ja si pozriem text piesne, ktorú chcem pridať na svoj blog a vetu, ktorá ho vystihuje najlepšie prepíšem do príspevku. Je to charakteristika piesne samotným autorom. Nikoho tak nemôžem uraziť alebo prechváliť.

Zdroj: Adam Fajnor

Zdroj: Adam Fajnor

Zo začiatku si písal príspevky po slovensky, neskôr si presedlal na angličtinu. Čo ťa k tomu viedlo?

Na začiatku som sa učil, ako čo funguje. Bol som rád, keď sa mi podarilo pridať ďalšiu pieseň na blog. Keď som sa zabehol a začal rozumieť aj štatistikám návštevnosti, videl som, že veľa návštev je práve zahraničných. No a Číňania nevedia veľmi po slovensky. Presedlal som na angličtinu a návštevy pomaly pribúdajú.

Koreň je určený skôr pre mladých ľudí, na ktorom nájdu novinky zo sveta hudby, vlogov, ale aj zo sveta módy. Podľa akých kritérií si vyberáš, čo sa na tvoju stránku dostane a čo nie?

Čo sa mi páči, to tam dám. Dávam len na svoj pocit.

Čo pre teba osobne znamená hudba?

Hudba je sloboda. Púšťame si ju cestou do práce či do školy. Hrá nám na stužkovej alebo na svadbe. Bez nej nie je zábava. Veľakrát mi dobrá pieseň zdvihne náladu.

Na stránke máš rubriku Style. Kde hľadáš inšpiráciu a trendy v oblečení?

Čítam o tom na rôznych stránkach. Páčia sa mi spolupráce, v ktorých figuruje Adidas. Je jedno či už s rapovými hviezdami, módnymi návrhármi alebo inými menšími značkami.

Nosíš módu, ktorú prezentuješ na svojej stránke?

Móda, o ktorej píšem dosahuje veľakrát závratné ceny. Na obrázku vyzerá dobre a rád by som si ju nosil, ale súrne ju nepotrebujem. Snažím sa nosiť to, čo sa jej približuje a v čom sa cítim fajn.

Niektorí považujú módu za umenie. Vyjadruješ aj ty prostredníctvom nej svoju osobnosť?

Nosím to, čo odpovedá môjmu veku. Nosím to, čo odpovedá hudbe, ktorú počúvam. Nosím to, čo si vyžaduje daná situácia.

Zdroj: Adam Fajnor

Zdroj: Adam Fajnor

Ešte pred svojou stránkou si mal jeden projekt – vytvoril si aplikáciu na počúvanie hudby. Ako to s ňou nakoniec dopadlo?

Táto otázka ma milo prekvapila. Appka sa volá Meeshai. Treba to čítať po anglicky. Názov som odvodil od nárečového „zamíšaj“. Pretože máme v mobiloch veľa hudby a občas som nevedel, čo si mám od radosti pustiť, tak Meeshai náhodne vylosoval z celého playlistu tri albumy. Tri preto, lebo keď má človek na výber z troch možností, rozhodne sa rýchlejšie. Od verzie 1.0 som sa ďalej nepohol. Meeshai som nevytvoril ja, ale zaplatil som si ho. Aplikácia funguje, ale je neohrabaná. Jej inštalácia je pomerne zložitá a dizajnovo je neatraktívna. Keď získam prostriedky alebo nadšenca, čo by vedel ako ju vylepšiť, tak tento projekt určite neskončí v koši. Vraj má potenciál.

Aké sú tvoje ciele do budúcnosti?

Pokračovať v tvorbe blogu. Posunúť ho na vyšší level, pridať rubriku rozhovory. Určite by som chcel robiť interview s českými a slovenskými umelcami, ale také netradičné. Rád by som k sebe pribral niekoho ďalšieho, kto by mi pomáhal. „Ve dvou se to táhne líp“, ako hovoria bratia Česi. Tiež by som chcel vyštudovať vysokú školu a dorobiť Meeshai. Mám pred sebou ešte veľmi veľa práce. Ďakujem za rozhovor. Dúfam, že slovenskozajtra tu bude aj pozajtra.

by Simona Dodrvová

Facebook: Slovensko zajtra; Twitter: Slovensko zajtra

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s