Hovorí, že na tanci je krásne to, že v ňom každý môže vidieť niečo úplne iné. A myslím, že má pravdu. Sama sa tancu venuje už roky a svoje skúsenosti a nadšenie s radosťou predáva ostatným. Takto si “vychovala” aj najnovšiu generáciu tanečnej skupiny M.A.G., ktorej úspechy najnovšie prekročili hranice. V dnešnom rozhovore Vám predstavujem Veroniku Lajdovú a dievčatá z M.A.G.

 

Spoznaj dievčatá z M.A.G. (VIDEO)

 

Tanec znamená pre niektorých voľnosť, pre iných možnosť vyjadriť sa… čo
znamená tanec pre Teba? Čo prežívaš, keď tancuješ?

Tanec pre mňa znamená voľnosť a pravdu povediac je to jediný prostriedok, ktorým sa viem vyjadriť tak, ako naozaj chcem. Úprimne. Veľa ľudí si pod tancom predstavuje iba nejaký pohyb, veľa tanečníkov odsudzuje choreografie. Mňa veľakrát inšpiruje samotný umelec, hudba, človek nejak začne rozmýšľať, o čom to pre neho bolo a ako si to pretransformovať do svojho života a následne vyjadriť tancom… Každý v tom môže vidieť niečo úplne iné a to je na tom krásne…

Autor: Paula Malinowska > Photos by P.

Autor: Paula Malinowska > Photos by P.

Vnímala si takto tanec už keď si s ním začínala v deviatich rokoch alebo sa Tvoje vnímanie mení a vyvíja?

Samozrejme, že nie. Dieťa sa učí hlavne hýbať a počuť hudbu. Nejak… 😀 Keď sa snaží ale už hudbe
rozumieť, vtedy prichádza rast. Je aj veľký rozdiel učiť sa a tvoriť svoje vlastné veci, respektíve začať sa tvarovať sám a nebyť odkázaný len na trénera či choreografa, čo sa v choreografickej scéne často stáva, bohužiaľ. Sama som na sebe začala pracovať asi v trinástich, učiť v štrnástich… A stále rastiem a stále sa môj pohľad na tanec vyvíja.

Akému žánru sa venuješ? Trochu ho popíš

Začínala som s hip-hopom. Neskôr som sa začala učiť popping, čím som sa podľa mňa začala tanečne odlišovať od ostatných. Samozrejme sa učím aj iné štýly, človek nikdy nevie, čo ho inšpiruje… Nemyslím si ale, že môj tanečný štýl sa dá nejak pomenovať. To je nejaká choroba ľudí, že potrebujú mať na všetko nejaké názvy… Takže môj štýl asi ťažko opísať, treba vidieť 🙂

World Of Dance

World Of Dance

Neraz si sa zúčastnila aj rôznych súťaží, či už ako jednotlivec alebo skupina. Ako sa Ti na nich darilo?

V roku 2012 sme sa so skupinou Just*Crew stali majsterkami Slovenska, čo bol asi prvý väčší úspech aj po choreografickej aj po tanečnej stránke. Na MSR 2014 som bola tretia ako sólistka. Posledné dva roky sa nám s mojou skupinou M.A.G. začalo celkom dariť, keď mám pravdu povedať. Na Slovenských súťažiach sa nám podarilo získať veľa ocenení. Aj napriek tomu, ísť za hranice Slovenska bolo veľmi dobrou voľbou. Za náš nepochybne najväčší doterajší úspech považujem 2. miesto na súťaži World of Dance Netherlands 2014, čím sme sa kvalifikovali na World of Dance Finals 2015, ktoré bude v L.A. na začiatku augusta. Stále rozmýšľam, či si zo mňa niekto nerobí srandu 😀 ale asi nie… dúfam…

 

Dievčatá z M.A.G. na World of Dance Netherlands 2014 (VIDEO)

M.A.G.

M.A.G.

 

Teraz asi najviac pôsobíš v skupine M.A.G., predstav nám ju trochu.

Tanečná skupina M.A.G. má veľmi dlhú históriu, ktorá siaha do čias, kedy som ešte asi ani nevedela, čo je to hip-hop. Vyzerá to tak, že v M.A.G. som začínala ako dieťa a nakoniec aj skončila ako choreografka a tanečníčka. Toto je zatiaľ posledná generácia M.A.G. a myslím, že ešte nejaký čas to takto aj ostane. Momentálne je nás 11 dievčat vo veku od 15 do 26 rokov. Sú to prevažne mladé dievčatá, ktoré som si vychovala odmalička. Je to taká moja tanečná rodina, teda moje deti, od ktorých sa raz budem učiť ja.

Čo vás teda čaká v najbližšom čase?

Vzhľadom na to, že momentálne nežijem na Slovensku, je ťažko povedať, čo nás čaká… Dievčatá snáď pôjdu trošku svojou vlastnou cestou a samozrejme s nimi chcem ísť v máji na Majstrovstvá Slovenska ak nám čas a peniaze budú priať. No a myslím, že za veľkú výzvu považujeme WOD Finals v LA. Pokiaľ zoženieme sponzorov, čo verím že áno, čaká nás veľa práce, na ktorú sa nesmierne teším.

Paula Malinowska > Photos by P.

Paula Malinowska > Photos by P.

Hovoríš, že si si aktuálnu generáciu M.A.G. vychovala. Predávaš svoje skúsenosti aj mladším generáciám?

Ak mám tú možnosť, tak áno a veľmi rada. Vlastne aj moje dievčatá z M.A.G. sú mladšou generáciou ako ja a myslím, že im predávam všetko, čo mám, viem a niekedy aj to, čo ešte neviem 😀 Ale deti, ktoré si ma naozaj získali, a ktoré som mala možnosť učiť a spoznať vďaka Martinke Černákovej za posledné 2 roky, sú jej One Up Kids. Občas ma udivuje, aké vedia byť niektoré deti chápavé a šikovné, alebo sú tieto zázračné? 🙂 Každopádne sa teším, keď príde ten čas a M.A.G. začne vychovávať novú generáciu malých tanečníkov.

Práca s deťmi zrejme nie je najjednoduchšia. Ako sa Ti s nimi pracuje?

Keď som bola ešte viac-menej dieťa, pracovať s deťmi bolo pre mňa ťažké. Boli to zhodou okolností
moje M.A.G. Kým som si získala rešpekt, trvalo to. Neskôr som už nadobudla nejakú tú prirodzenú
autoritu.

 

Skupina M.A.G. ešte za juniorských čias bez Veroniky Lajdovej (VIDEO)

 

Keďže ich učíš, tak asi vidíš, či sa tancovať dá naučiť alebo je k tomu bezpodmienečne potrebný aj vrodený talent. Ako to je?

Mala som aj deti, ktoré na začiatku roka nepočuli rytmus/hudbu a hýbať sa moc nevedeli. Na konci roka sa na ne dalo pozerať. Ale podľa mňa tam musí fungovať nejaké spojenie, spätná väzba. Tanečníka, aj keď možno nemá talent, treba v prvom rade motivovať a pokiaľ chce a tréner mu dá všetko, čo má, všetko sa dá naučiť. Keď nechce, nenaučí sa v podstate nič a je jedno, či sa jedná o začiatočníka, pokročilého, dieťa, dospeláka… Princíp je rovnaký. Najlepším príkladom sú moje dievčatá. Nikdy som im nič neuľahčovala, už vo veľmi mladom veku zvládli to, čo by starší tanečníci, s ktorými som mala tú skúsenosť, nezvládli. Vždy som im všetko vysvetľovala, venovala im všetok svoj čas a oni mi to všetko vracajú naspäť. Ono je fajn niekoho naučiť tancovať, ale veľa vecí je o hlave, o tom, ako človek rozmýšľa, ako sa stavia k problémom, ako sa správa k ostatným. Takže tancovať sa môže naučiť hocikto, ale toto je asi už next level…

Ako vidíš svoju budúcnosť? Berieš tanec ako full-time job?

Tak toto je veľmi ťažká otázka. Určite nechcem byť odkázaná len na tanec. Preto študujem. Audio
engineering. V októbri som sa presťahovala do Amsterdamu, plánujem tu ostať 2 roky, ak všetko dobre pôjde. Takže snáď po týchto dvoch rokoch budem vedieť zrealizovať svoju predstavu o mojej, respektíve našej budúcnosti, čo si pre tento moment ešte nechávam pre seba 😀 Myslím, že zatiaľ si dávam cieľ byť so svojou skupinou čo najviac a nejak to celé udržať aj keď som preč a urobiť s nimi kopu kvalitnej roboty. Časom začať učiť v Amsterdame. Je síce pekné a potrebné učiť sa (keď som žila na Slovensku, pociťovala som veľký deficit), momentálne si to veľmi užívam, ale chýba mi pravidelne učiť, tvoriť, niečo trošku budovať aj tu. Takže mám otvorenú hlavu, príde čo prísť má a snáď to bude M.A.G.-ické…:)

 

Najnovšie video M.A.G. –  P.U.S.S.Y. (VIDEO)

 

Za fotografie ďakujem Paule Malinowskej > Photos by P. (link)

by Dušan Dudík

Facebook: Slovensko zajtra; Twitter: Slovensko zajtra

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s